çocuklarda karne korkusuOkullarda ilk yarının bitmesine az bir süre kaldı. Süre azaldıkça heyecanda artıyor. Ancak bu heyecanlı bekleyişin yarattığı stresin etkileri çocuklarda reflü ve mide sorunları olarak geri dönebiliyor.
Çocuklarda stres, mide asit salgısını arttırıyor. Özellikle sınav ve karne dönemlerinde birçok çocuk ve gençte bu strese bağlı hastalıklar ve rahatsızlıklar görülebiliyor. Prof. Dr. Yonca Tabak çocuklarda stresin mide salgısını arttırdığını belirterek “Bu dönemlerde birçok çocuk ve gençte karne ve sınav stresine bağlı; karın ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık, boğaza ekşi su gelmesi gibi mide sorunları görülebilir” bilgisini veriyor.

Uyarıcı gıdalara dikkat!

Karne heyecanı ve sınav gibi stres yaratabilecek konularda çocuklar hassas oluyor. Uyanık kalmak, motivasyon ve odaklanmayı artırmak adına çikolata, çay, kahve gibi kafein içeren uyarıcılar kesinlikle alınmamalıdır. Böyle bir durumda reflü ve reflünün yol açtığı astım atakları her zamankinden daha sık görülmeye başlar. Hastalıktaki bu alevlenmeler ve sınav sırasında da rahatsızlanacağı korkusu çocukta daha da fazla strese yol açar.
Çocuklara stres yüklemeyin

Sınavlara hazırlanan çocuklarda, gelecek kaygısı ve başaramama korkusu yoğun olarak görülürken, daha küçük yaş grubunda olan çocuklarda karne ve düşük notlar korku ve stres yaratıyor. Çocukların üzerinde yeterince baskı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yonca Tabak, birde aileler tarafında baskı uygulanmaması gerektiğini vurguluyor. Özellikle alerji ve astımı olan okul çocukları için 10 önemli madde sıralıyor;
1- Sınav hazırlığında olan veya ara sınıflarda ders başarısını artırmak isteyen öğrencilere bir de aileleri tarafından karne notları konusunda ek baskı uygulamaması ve çocukların stresten uzak tutulması gerekmektedir.