Bazen ağzınızdan çıkan tek kelime “hayır” oluyor. Ya da bazen “HAYIRRR!” Yıllar içerisinde “Iyı” yada “Olmaz” gibi alternatifleri de kullanmış olabilirsiniz; hepsi de aynı etkiye sahip. Özellikle ufaklıklar çevrede koşuşturmaya başlayıp da – her ne kadar çevredeki her şeyi güvenli hale getirmeye çalışsanız da – kabloları çekmeye, sehpanın köşesine kafalarını vurmaya yada raftan kitapları indirmeye başlayınca sonu gelmez bir “Hayır, yapma” .silsileleri başlar. Arkanıza bir bakın; hala yerde “yardım sever” çocuğunuzun saksıdan döktüğü topraklardan bir küme duruyorsa işte “Hayır’a” alternatif bir takım fikirler.

Olabildiğince Olumlu!

İki olumlu alternatif sunun. Bu sevdiğim bir yöntemdir! Çocuğunuza bir şey yapmamasını söylediğinizde hemen ardından yapabileceği iki alternatif sunun. Örneğin “Salonda meyve suyu içmek yok. Meyve suyunu mutfakta içebilirsin ya da salonda içmek istiyorsan su içebilirsin.”

Acı Vermeden İncelemek..

“Hayır”; “Hayır”; “Hayır”. Bunu günde bin kere söylemeniz gerekiyor bazen ama o çoğu zaman yine de çocuklarınız kendi bildiklerini yapmaya devam ediyorlar. iki yaşına gelene kadar çocuğunuzun ciddi ciddi duyma problemi olduğunu düşünüyorsunuz. Ama ona kurabiye vermek için çağırdığımda hemen geliyordu. Demek ki canı istediği zaman kulakları açılıyor.
Aslında hayır demek sadece can sıkıcı değil aynı zamanda oldukça yorucu. Eğer çocuğunuz “hayır” kelimesinin ne anlama geldiğini anlayacak kadar büyükse ama sizi görmezden geliyorsa ona bununla ilgili soru sormaya çalışın. “Bunun gerçekten iyi bir fikir olduğunu düşünüyor musun?” Ya onu elinden düşürürsen tekme atarsan elinden fırlatırsan ne olacak, hiç düşündün mü? (Bunları sorarken size kelimelerle cevap vermelerini sağlamayı unutmayın. Çünkü eğer göstermeye kalkarlarsa kendilerine zarar verebilirler.)