ev içi güvenlikMesela anne ve babanın yatak odasındaki komodin, konsol, elbise dolabı ve gece lambası gibi aksesuarlar küçük çocuklar için tehlike arz etmektedir. Dolayı ile herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için gelin bazı noktalara birlikte göz atalım.

İlk olarak yatak odasında cam malzeme kullanımını en aza indirmenizde fayda var.

Çocuklar dolap kapakları ve konsol üzerinde bulunan ayna ve camları bir şey vurarak kırabilirler. Bu tarz cam kapaklara camın kırılsa bile dağılmasını önleyen cam güvenlik filmi taktırın ya da temperli özel cam kullanın.

Evde bulunan kitaplık, masa, vitrin tarzı şeyleri düşme riskine karşı duvara ya da olduğu yere özel bağlantı aparatları ile sabitleyin.

Kapıların içeriden kilitlenmemesine dikkat edin. Ayrıca bu tarz kapıların üzerinde de kesinlikle anahtar bırakmayın. Çocuklar saklambaç ve benzeri oyun oynarken, içeride kilitli kalabilir.

İlaç, kolonya, parfüm ve kozmetik gibi malzemeleri komodin ve tuvalet masası üzerinde gelişi güzel bırakmayın. Bu gibi zehirli madde içeren ürünleri, özel çocuk kilidi bulunan çekmece ve yüksek dolaplarda saklayın.

Elektrikli battaniye kullanıyor iseniz, prizde takılı bırakmayın ve unutmamaya özen gösterin.

Komodin üzerinde başucu lambası kullanıyor iseniz, prizde takılı bırakmayın ya da çocuk oda da iken prizden çıkarın.

Bozuk para vb. şeyleri, çekmece ve sehpa gibi eşyaların üzerinde bulundurmayın.

Odadaki pencerelerin camlarına, 10 cm.’den fazla açılmayacağı ve çocuğun açamayacağı şekilde özel kilit aparatları taktırabilirsiniz.