tuvalet eğitimiTuvalet eğitimi zaman alabilir. İlk “Anne çişim geldi ’’ cümlesinden sonra bile ilginç durumlarla karşılaşabilirsiniz. İşte hazırlıklı olmanız gereken bazı durumlar :

  • 4 veya 5 yaşına kadar bazı kazalar olabilir. Hatta bazı çocuklarda bu yaş 10’a kadar çıkabilir.
  • Çocuğunuzun büyüdükçe bazı kazalar olabilir. Aşırı heyecan veya üzüntü küçük kazalara neden olabilir.
  • Gündüzleri herhangi bir sorun olmasa da çocuğunuzun geceleri altını ıslatabilir. Bu yüzden gece yatmadan önce çocuğunuza bez bağlayın veya birkaç ayda bir çocuğunuzu sadece iç çamaşırıyla yatırın. Çocuğunuzun artık geceleri bez kullanmamasını gerektiğini anlamasını sağlayın.
  • Eğer çocuğunuz gece altına kaçırmaya devam ediyorsa üzülmeyin veya öfkelenmeyin. Pijamalarını ve iç çamaşırını değiştirmeyi mesele haline getirmeyin. Ayrıca atına kaçırdığı için çocuğunuza asla kızmayın. Empati kurun ve çocuğunuza bazen böyle kazaların olabileceğini belirtin. İster inanın, ister inanmayın hiçbir çocuk kasten yatağı ıslatmaz. Bunun tembellikle veya inatçılıkla ilgisi yoktur. Sadece tuvaletini kontrol etmeyle ilgisi vardır.

Eğer çocuğunuz gece altına kaçırmaya devam ediyorsa yatmadan önce aldığı sıvı miktarı azaltabilirsiniz. Elbette birkaç damla su içebilir fakat büyük bardakla meyve suyu içmesine izin vermeyin. Ayrıca yatmadan önce tuvalete gitmek isteyip istemediğini sorun.

Tuvalet Konusunda Bazı Faydalı İpuçları

Tuvalet eğitimi çocuğunuzun hayatında önemli bir süreçtir. Olgunlaşması vücudunu kontrol etmesi ve vücudunun farkında olması gerekir. Çocuğunuz altına kaçırırsa üzülmeyin, bağırmayın veya daha kötüsü onu bebek diyerek aşağılamayın. Yürümeyi öğrenirken düştüğü zaman bağırıyor muydunuz? Yemek yemeye çalışırken yemeği üstüne döktüğünde kızıyor muydunuz? Özellikle tuvaleti nasıl kullanacağını öğrenmeye çalışırken çocuğunuza asla bağırmamalı ve kızmamalısınız.

  • Çocuklar 5 yaşına kadar yataklarını ıslatabilirler. Hatta sayıları az bile olsa bazı çocuklar 10 yaşına kadar yataklarını ıslatmaya devam edebilirler.
  • Çocuğunuzu yatağına yatırmanın altın kuralı uykusunun gelmiş olmasıdır. Tuvaleti kullanmanın altın kuralı da çocuğunuzun tuvaleti kullanmak istemesi ve bu konuda eğitilmiş olmasıdır. Lazımlığı kullanmak istemelidir. Eğer bu konuda sizinle tartışıyorsa anlayışlı olun ve onunla konuşun.
  • Bazı çocuklar vücutlarından çıkan bir parçanın tuvalete gitmesinden korkarlar. Bu onlar için normal bir korkudur, bu nedenle eleştirmeyin.
  • Bazı çocuklar vücutlarından bir kısmının (kakalarının) tuvalete düşebileceğinden korkar. Bu onların düşüncesidir, bu nedenle de meşru bir korkudur.

Çocuğunuzu çok sevdiğinizi unutmayın.