okulYine bir tatil bitiyor ve yeniden bir okul senesi başlıyor. Her şeyin en iyisini vermeye çalıştığınız, yetişkin hayatlarına sahip olabilecekleri en iyi bilgiler ve eğitimle başlamasını istediğiniz, bunu sağlamak için de elinizden gelenin en iyisini ve en doğrusunu yapmaya gayret ettiğiniz çocuklarınız bir okul yılına daha başlıyor. Pek çok veli gibi sizin de aklınızdan geçen sorular birbirine benzer:

“Çocuğuma okula başlarken nasıl yardımcı olabilirim?”,

“Çocuğumun önceki seneden daha iyi bir okul yılını geçirmesine nasıl yardımcı olabilirim?”,

“Önceki sene yaşadığı sorunları yaşamaması için çocuğumu nasıl yönlendirebilirim?”, vs. vs…

Yazıya önce iyi haber vererek başlayalım:

Çocuğunuz bir önceki okul yılını keyifli geçirdiyse,
Önceki sene istediği başarıları elde edebildiyse,
Arkadaşlıklarında ve öğretmenleriyle ilişkilerinde bir sorun yaşamadıysa,
Yaz tatilini istediği gibi geçirebildiyse,
Tatil sürecinde önemli bir hayat olayı yaşamadıysa (örneğin yakınlarının ağır hastalıkları veya ölümü, ebeveynlerinin ekonomik zorlukları, boşanma, ergenliğe geçiş, vs.),
Yeni okul yılında okul, sınıf, arkadaş ve/veya öğretmen değişikliği yaşamayacaksa…
Çocuğunuz önceki yıllarda olduğu gibi okula gitmek, arkadaşlarına kavuşmak ve onlarla yaşadıklarını paylaşmak için can atacak. Diğer yandan doğal olarak dersler, ödevler ve sınavlar başlayacağı için sıkılacak; özellikle okulun açıldığı ilk günlerde ya da ilk haftalarda okulun uyku, yeme ve çalışma düzenine alışmakta zorlanacaktır. Bu noktada sizin anne baba olarak çocuğunuzu yeni okul yılına hazırlamanız için geçen yıllardan farklı bir şey yapmanız gerekmez. İlk günlerin heyecanı geçtikten sonra çocuğunuz okuluna ve düzenine doğal olarak yeniden alışacaktır.