çocuk ve okulOkul için gerekli olan eşyaları alırken ebeveynin çocukla işbirliği kurarak beraber karar vermesi, fakat kendi tercihleri doğrultusunda çocuğu yönlendirilmesi gerekir. Çünkü çocuk eşyanın sadece rengine, albenisine kapılarak karar verir. Hâlbuki ebeveyn çocuk için en sağlıklı en kullanışlı en kaliteli olanı seçecektir.

2010-2011 eğitim öğretim yılına sayılı günler kala henüz okul kıyafeti almayan velileri kumaş seçimi konusunda uyardı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topbaş, okul formalarının seçiminin, öğrencilerin sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Kıyafet seçiminde öğrencileri kış mevsiminde üşütmeyecek, terlediklerinde terlerini çekebilecek nitelikteki kumaşların tercih edilmesi gerektiğini belirten Topbaş, ”Bu nedenle okul kıyafetleri alınırken kıyafetlerin iç yüzlerine yerleştirilmiş etiketlerde yer alan yapım malzemeleri kontrol edilmeli, yün ve pamuk ağırlıklı kumaşlardan imal edilmiş kıyafetler tercih edilmelidir” dedi.

Polyester, naylon, akrilik gibi ipliklerle dokunmuş kumaşların, özellikle çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozabileceğini söyleyen Topbaş, ”Bu da halk arasında yaygın ismiyle üşütme, soğuk algınlığı olarak bilinen gribal enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir” diye konuştu.

OKUL FORMALARINA DİKKAT!
Giysinin kumaş kalitesinin bu açıdan son derece önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Topbaş, şunları kaydetti:

”Pamuklu ve yünlü haricindeki kumaşlar, belki maliyetlerinin ucuz olması ya da ütü tutmaları nedeniyle tercih ediliyor olabilir, ancak bu kumaşlar vücut sıcaklığını koruma ve kontrol altında tutmakta sorun oluşturur. Bu da hastalığa davetiye çıkarır. Bu nedenle okul üniformaları sadece renk ayırımlarıyla belirlenmemeli, kumaş nitelikleri de göz önünde bulundurulmalıdır