okul başarısı anne babaya bağlıÇocuğunuza okul döneminde nasıl destek olmalısınız?

İşte cevabı…

Çocuğunuzla sıcak, şefkatli, saygı ve güvene dayalı bir ilişki kurun. Birey olmasına izin verin. Baskıcı tutum da aşırı koruyucu tutum da çocuğunuzun özgüvenini ve okul başarısını olumsuz etkiler.

Çocuğunuzun becerilerine, ilgi ve yeteneklerine uygun bir okul seçin; başarı beklentisi yüksek, çocukta çok baskı yaratacak sınıf ortamı başarıdan çok başka psikolojik sorunları getirir.

Çocuğunuzun düzeyine uygun bir sınıfta olmasına özen gösterin; kendisi için çok zorlayıcı ya da aşırı kolay gelen bir program okul başarısını olumsuz etkiler.

Çocuğunuzun sadece başarısızlıklarına odaklanmayın. Başarılı olduğu dersleri için onu ödüllendirin. Başarısızlığının nedenini birlikte saptamaya çalışın; sorunu anlarsanız çözüme de kolayca ulaşırsınız.

Günü iyi planlayın. Çocuğunuz eve geldiğinde sadece ders çalışmaya zorlamayın. Planın içinde oyuna da eğlenceye de sohbete de yer verin. Ve tüm bunlarda onun yanında olduğunuzu belli edin.

Aile içi huzura önem verin. Önce anne baba olarak birbirinizle iyi bir ilişkiniz olmalı; çocuk kendini anne babasının yanında güvende hissetmeli. Huzursuz ortamlarda çocukların okula, derse motive olmaları güç olmaktadır.

Her çocuğun farklı gelişimsel ihtiyaçları olduğu, farklı ilgi ve yeteneklerinin olduğu unutulmamalı. Bir çocuk ilgi duyduğu alanlarla ilgilenme şansına sahipse okula da daha olumlu bir tutum sergilemektedir. Çocuğunuzu mutlaka seveceği, keyif alacağı bir sosyal aktiviteye gönderin.

Çocuğunuzun sorumluluk geliştirmesine önem verin. Evde hiçbir sorumluluğu olmayan bir çocuğun ödev sorumluluğu almasını beklemek gerçekçi değildir.