OKUDUĞUM BÖLÜMDEN SOĞUDUM

Ben Ege Üniversitesi’nde İngilizce iktisat okuyorum ama iş bulma konusunda endişelerim var. Çevremde herkes “Ülke iktisatçı kaynıyor” diyor. Bu yüzden bölümden soğudum diyebilirim. Sizce ne yapmayalım?

Henüz üniversiteyi okurken dertlenmek yerine, hazır kaygılı iken sıkı bir motivasyon yaratabilirsin. Kolları sıva, neler yapabilirsin, araştırmaya başla. Özellikle üçüncü sınıftan itibaren yapabileceğini düşündüğün iş alanlarında staj imkânlarını da yavaştan araştır. Mümkünse staj dönemini bile beklemeden, bazı part- time işlerde çalışarak da yolunu şimdiden çizmeye başlayabilirsin. Sana, “Ülke iktisatçı kaynıyor” diyenlere kulak asmak yerine, acaba sen kendin için neler yapabilirsin, hatta kendini nerelerde görmek istersin, bir hayal et. Şimdiden hocalarına, danışmanlarına da sorarak, iş imkânları açısından bir süre iş ortamlarına da katıl. Bu ülkede iş de dahil tüm imkânlarının sadece iyi ilişkilerden geçtiğini, iyi iletişim kurarak iyi işler becerebileceğini de aklından çıkarma.

MEMLEKETİ ÖZLÜYORUM

Merhaba, üniversite ikinci sınıftayım. Okul, yurt ve kişisel hayatım birinci sınıfta aldığım darbeler yüzünden çok kötü durumda. Hiçbir şeyden zevk alamıyorum. Arkadaşlarımla gezsem bile ruh gibi dolaşıyorum. Üniversiteye geldim ama kendimi ifade etmekte zorlanıyorum. Eski lider ve asi yönlerini özleyen ve sadece okula gidip gelmekten başka bir şey yapmayan bir haldeyim. Bu kasvetten kurtulmak için yatay geçiş yapmak istiyorum ama şöyle bir sorun var. Memlekete gidince burayı, buraya gelince sorunlar yüzünden memleketi özlüyorum. Kararsızım ne yapmalıyım?