komşulukBir toplumun inşası gerçekten her bir ferdin bir diğerine elini uzatmasıyla başlar. Yeni arkadaşlıklar kurmak için oturduğunuz semti bir araya getirmenin çeşitli yolları vardır. Bir kere bir araya geldikten sonra çocuklara refakat, araba parkı ve diğer acil durum konularında birbirinize yardımcı olabilirsiniz. işte sokağınızı daha iyi tanımak için bir kaç fikir:
-Sokağınızda bir parti düzenleyin. Herkesin posta kutusuna partiyi duyuran el ilanları atın. Partiye herkes yiyecek getirebilir. Parti birinizin evinde, sokakta ya da yakındaki bir parkta olabilir.
-Bir okul sonrası çocuk bakım hizmeti başlatın. Hangi annelerin hangi günler okuldan sonra evde olduklarını öğrenin. Çocuklar okuldan eve dönebilecek kadar büyüklerse ve anneleri evde değilse, eve döndüklerinden emin olmak için belirlediğiniz bir anneyi aramalarını söyleyin. Yeni fikirlere açık olun ve birlikte çalışın.
-Tesisat, bilgisayar, marangozluk işleri gibi özel becerilerle ilgili bir işbirliği programı yapın. Birbirinize ödeme yapmak yerine, saat bazında karşılıkIı hizmet takası yapabilirsiniz. Bu sistemi uygulamasanız bile, en azından komşularınızın geçimini nasıl sağladığını öğrenerek indirimli hizmetten faydalanabilirsiniz.
-Mahalle bülteni çıkarın. Başlangıç için bir sayfalık bir bülten yeterlidir. Doğum günlerini, ölümleri ve doğumları vs. duyurun. Çocuklar kendi makalelerini yayınlayabilirler. Bu bülten sokağınızdaki trafik hız limitini, çim biçme makinelerinin çalışma saatlerini ve mahalle partilerini haber vermek için de iyi bir fırsat olabilir.