Çocuğunuzun okulda başarıyı yakalamasının kahvaltıya bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

Günlük koşuşturma arasında en çok unutulan şey belki de kahvaltı. Ama çocuğunuzun okulda başarıyı yakalamasının kahvaltıya bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar; kahvaltı etmeyen çocukların edenlere oranla daha zor öğrendiklerini, derslere ilgisiz olduğunu ve motivasyonlarının düştüğünü gösteriyor. Uzmanlar, altın öğün olan kahvaltının başarının olmazsa olmazı olduğunun altını çiziyor. Medical Park Uşak Hastanesi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceren Döğerli de ebeveynlere düşenleri ve çocuğa kahvaltıyı sevdirmenin yollarını şöyle sıralıyor:

Çocukların sağlıklı beslenebilmeleri kadar okulda başarılı olmaları için de kahvaltı yapmaları büyük önem taşıyor. Hızlı büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların sağlıklı beslenmesi onların fiziksel gelişimi kadar bilişsel performansını da etkiliyor. Yapılan araştırmalar; beslenme ile öğrenilenleri hatırlama ve okul başarısı arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle okul çağındaki beslenme, doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılmasının yanında erişkin yaşta etkileri çıkacak olan çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesi açısından da önlem teşkil ediyor.

TAM TAHILLI ÜRÜNLER B VİTAMİNİ DEPOSU

İyi bir kahvaltı, çocukları gün boyu sağlıklı olmayan yiyeceklerden uzak tutmanın yanı sıra okul performanslarını da arttırıyor. Kahvaltının olmazsa olmazı ise yumurta, süt ve peynir. Bu proteinli besinler, çocuğun daha uzun süre tok kalmasını sağlıyor. Ayrıca C vitami yönünden zengin yeşillikler veya taze sıkılmış meyve suyu demirin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlıyor ve bağışıklık sistemini de kuvvetlendiriyor. Tam tahıllı ürünlerin tüketimi ise B vitamini ihtiyacını karşılarken çocuğun hafızasının da güçlendiriyor. Bunların dışında sucuk, salam, sosis gibi ürünlerin tüketilmesi sağlıklı görülmezken, çay veya kahve de besin öğelerinin vücutta kullanımını azalttığından çocuklara verilmesini tavsiye etmiyoruz.