İZ ÇOCUK GELİŞİM ÇEKMEKÖY

ilkokul yılları gelişimi


Çocukluğunuzun üzerinden uzun yıllar geçti. Çocukluğunuzda sahip olduğunuz bilgi ve becerilerin üzerine yenilerini eklediniz ve o yılları tüm ayrıntıları ile hatırlamanız mümkün değil.

Çocuklarınızın ne yapıp neyi yapamayacaklarına ve onlardan neler bekleyebileceğinize karar verirken çocukluk çağının gelişim süreçlerinden haberdar olmanız çok önemlidir. Bunun bir yolu da o zamanlarınızı, hayatın size ne kadar büyük gözüktüğünü hatırlayabilmendir. İşte bu yüzden bu yazıyla da amaç; ilkokul çocuğunun gelişim süreçlerini anlatmayı, çocukların hangi süreçlerden geçtiklerini anne babalara hatırlatmayı amaçlıyor.

Bir çocuk bezi firması, çocuğun dünyayı nasıl gördüğünü büyüklere göstermek için çok güzel bir kampanya düzenledi. Yetişkinler, kocaman masa ve sandalyelerin, üstlerine çıkabilmek için çok uğraşmaları gereken odalara giriyorlar. Kampanya yetişkinlere, çocuğun koca bir dünyada kendilerini ne kadar küçük hissettiklerini hatırlamalarını sağlıyor.

7-12 yaşlar arasında çocukların bilişsel gelişimi şu özellikleri gösterir;

1. Zihinsel kapasitelerinde çok hızlı bir değişim başlar; artık somut düşünme dönemine girerler. Daha önce sadece yaparak ya da görerek öğrendiklerini artık düşünerek de öğrenmeye başlarlar. Farklı görünümlerde verilen nesnenin gerçek görüntüsünü zihinlerinde canlandırabilirler. Nesneleri büyüklüklerine, ağırlıklarına ve hacimlerine göre sıralamaya başlarlar.

2. Nesneleri birbirleriyle kıyaslayabilirler. Bu dönemdeki çocuklar nesneleri soyut olmadıkları somut oldukları sürece kavram hiyerarşisi içinde sınıflandırma yapabilirler. Nesneyi sadece bir özelliğine göre değil, taşıdığı farklı niteliklere göre sınıflandırabilirler.

3. Parça ve bütün arasındaki ilişkiyi anlayabilirler. Parçalar arasındaki ilişkiyi fark ederek yeni ilişkiler üretebilirler.