Çiş, kaka, küçük, büyük… Evet, bu gerçekten çok hoş bir konu değil. Fakat şimdiden bu sözlere alışın çünkü çocuğunuz bol bol kullanacak. Üstelik bu kelimeleri ne kadar sık kullanırsanız o kadar çabuk vakıf olursunuz.

Bir zamanlar kirli bir bezin reflekslerimi nasıl harekete geçirdiğini hatırlıyorum. Fakat artık geçirmiyor. Tüm bu çiş ve kaka konuşmaları gayet normal, çünkü dürüst olmak gerekirse hayatın bir parçası ve hepimiz bunları yapıyoruz.

Çocuğunuzun doktoru çocuğunuzun kakası ile yakından ilgilenir, günde kaç defa kakasını ve çişini yaptığını sorar, hatta rengini ve neye benzediğini… Bunlar çocuğunuz bir yaşına gelene kadar ya da hastalandığında sık sık karşılaşacağınız genel sorulardır. Çiş ve kaka, çocuğunuzun sindirim ve boşaltım sistemlerinin ne kadar sağlıklı çalıştığının ve genel sağlık durumunun bir göstergesidir.

Anne baba olarak çocuğunuz için normal ve anormal olanı kısa süre içinde anlayacaksınız. İshalin neye benzediğini bir bakışta çözeceksiniz. Asıl önemli olan bu bilgileri not edebilmektir. Çocuğunuzun günde kaç kere tuvalete çıkması ya da çok fazla tuvalete çıkmaması gibi. Bu işaretler size ve doktorunuza bir şeylerin ters gittiğini haber verebilir.

Yeni Doğan Bebeklerin Kakası

İlk iki ya da üç gün bebeğiniz yapış yapış ve yeşil- siyah katran renginde mekonyum isimli bir madde dışkılar. Ana rahmindeyken bağırsaklarında biriken maddedir. Ardından anne sütüyle ya da biberonla beslenme durumuna göre kakasının rengi ve yoğunluğu değişir. Bebeğiniz günde bir ya da birkaç kez her an tuvaletini yapabilir. Tıpkı yetişkinlerin birbirinden farklı olması gibi, bebekler de birbirlerinden farklıdır. Dolayısı ile çişleri, kakaları ve tuvaletlerini yapış sıklıkları da.