Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki yaklaşık 17 milyon öğrenci 14 Haziran 2013 tarihinde karne heyecanı yaşayacak.

Öğrenciler kadar ebeveynleri de saran karne telaşı öncesinde Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölümü, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özgür Yorbik, ebeveynlere önemli uyarılarda bulunuyor. Yorbik, “Aslında karne, biraz da anne babanın karnesidir” diyor.

Ödül davranışı pekiştirir

İyi karne getiren öğrencinin ödüllendirilmesini değerlendiren Prof. Dr. Yorbik şöyle konuştu: “Bir davranışın ödüllendirilmesi o davranışı pekiştirir. Ancak ödülün ne olduğuna dikkat edilmeli ve seçimi iyi yapılmalıdır.”

Karnesi kötü olan çocuğa anne baba nasıl davranmalı?

“Aslında bu karne biraz da anne babaların karnesidir. Zaten ilgili bir anne baba çocuğunun karne notlarını önceden kestirebilir ve öncesinden önlemlerini alır. Karnesi kötü notlar ile dolu olan çocuk çoğu zaman üzüntü içindedir. Ceza yerine çözüm aramak ve anne baba duygularının ifadesi daha etkili olabilir. Başarı, sevginin ön koşulu olmamalıdır. Bir anne baba çocuğunu başarısız da olsa kabullendiğini gösterebilmelidir.

Başarısızlığa ortak çözümler aranmalıdır. Sadece karne günü bir şeyleri fark ediyor olmak çoğu zaman yararsızdır.“

Karne törenleri makyevelist yaklaşıma hazırlayabilir

Karne törenlerinin iki yönü olduğunu ifade eden Yorbik törenlerle ilgili şöyle konuştu; “Karne törenleri bir taraftan başarılı öğrencileri teşvik eder ve karnede iyi not almanın önemini vurgular, ama diğer taraftan zaten oldukça yarışmacı bir ortamda bulunan çocukların bu yarışmacı tarzlarını pekiştirir. Bunun abartılı yaşanması ve genel yaklaşımlarla başarının öneminin çok vurgulanması kişiyi “başarıya giden her yolu meşru sayan makyevelist yaklaşıma” hazırlar.