disiplin ve çocukÇocuğunuzu disipline etme ya da cezalandırma konularını hafife almayın.

Çocuklarınızın ev kurallarına uymalarını sağlamak her zaman kolay bir iş değildir. Hata yapan çocuğunuzu cezalandırmak da kolay değildir. Asla keyifli bir iş olmayacaktır.

Çocuğunuza evin içinde neleri yapabileceğini ve neleri yapamayacağını açıkladığınızda ceza hakkında vereceğiniz kararlar kolaylaşır. Çifte standart uygulayıp, bir çocuğunuzun yapmasına izin verdiğiniz şey için diğer çocuğunuzu cezalandıramazsınız. Çocuklarınız arasında adil olmalısınız.

Çocuğunuzu Kırmadan İradenizi Korumak

Evinizde kurallarını belirlediğinizde bu konuda esnek olamazsınız. Çocuğunuz bir şey yaptığında onu cezalandırıp daha sonra aynı şeyi yeniden yaptığında önemsemezlik edemezsiniz. Böyle bir tutarsızlık başınıza daha büyük dertler açar.

Sert olun. Güçlü olun. Çocuğunuz bir konuda ona izin vermediniz diye ağlıyorsa bırakın ağlasın. İstediğini yaptıramamıştır ve bu nedenle ağlıyordur fakat bu sizden nefret edeceği ya da bir şeyi yanlış yaptığınız anlamına gelmez. Sadece çok kızmıştır fakat elbet sakinleşecektir.

Cezanın Uygulanması

Ceza, çocuğunuz belirli bir kuralı kasten ihlal ettiğinde ortaya çıkar. Bir kuralı ihlal ettiğinde, onu gerçekten cezalandırıp cezalandırmayacağınızı görmek için sizi sınaması olarak görün. Bu sınavda başarısız olma lüksünüz yoktur.

Eğer evin içinde top oynamayacak diye bir kural koyduysanız ve çocuğunuz buna rağmen evin içinde top oynadıysa cezasını vermelisiniz. Eğer bir kural koyarsanız fakat bu kural ihlal edildiğinde herhangi bir ceza uygulamazsınız çocuğunuz hiçbir kurala uymaz. Kurallarınızı boş laf olarak algılayacaktır.