okul öncesi eğitimBeş yaşından önce çocukların eğitime başlaması gibi kanuni bir zorunluluk olmamasına rağmen kreş ve oyun gruplarına şimdi eskiden olduğundan çok daha fazla rağbet var. Küçücük olduğunu düşündüğünüz bebeğinizi daha şimdiden okul öncesi bir eğitime başlatmak kulağa yapması çok zor bir şeymiş gibi gelebilir ama eğer bütün arkadaşları gidiyorsa bu fikre karşı koymanız gereksiz olur. Araştırmalar üç yaşından beş yaşına kadar olan çocuklarda okul öncesi eğitimin çok yararlı olduğunu gösteriyor. Özellikle çocuklarına çok fazla bir şey sunamayan ailelerin çocuklarının en azından seçenekler arasında diğerlerinden daha ucuz olan oyun gruplarına katılmaları bile gelişimlerine büyük yarar sağlıyor, tabii ki daha önce dediğimiz gibi bu tür okul öncesi eğitim seçeneklerinden yararlanılması gereken maksimum saat 2.0’dir.

Daha uzun süre kalmakla ekstra bir avantaj elde edilemez. Fakat yine de bu eğitimlerin etkileri eğer çocuğunuz evde olması gereken şeylerden özellikle yoksunsa çok fazla uzun sürmez. Böylece bütün zamanlarını evde geçiren çocuklar da okula başladıkları andan itibaren zihinsel becerilerini kolaylıkla geliştirerek okul öncesi eğitim almış diğer arkadaşlarına hemen yetişebilirler. Bebeğinizin gereksinim duyduğu en önemli şey alacağı eğitimden çok sosyal becerilerini geliştirmek olmalıdır. Çevrenizdeki en uygun seçeneğin ne olduğunu araştırırken çocuğunuza en uygun düşecek ortamı düşünmeyi unutmayın. Çalışma zamanlarında bazı kurumları ziyaret edin. Çocukların mutlu olup olmadıklarını gözleyin, öğretmenlerin daha sessiz olanlarla nasıl ilgilendiklerini, onların da aktivitelere katılmalarını sağlamak için neler yaptıklarını ve fazla haşarı olanları da nasıl sakinleştirmeye çalıştıklarını gözlemleyin. Sınıfların kalabalık olup olmadığını da kontrol etmeniz önemlidir. Normal şartlarda bir öğretmene maksimum sekiz öğrenci düşmelidir. Kontrol edeceğiniz şeylerin uzun bir listesini aşağıdaki gibi çıkarabilirsiniz:

  • Bebeğinizin özellikle biraz disipline ihtiyacı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yoksa daha serbestçe oyun oynayabileceği bir sınıf ortamını mı tercih edersiniz? Gürültülü ortamlarda kalmaktan hoşlanmıyor mu? Yoksa özellikle yoğun etkileşimin bulunduğu meşgul ortamları mı seçmek istersiniz?
  • Çalışanlar kaba ve sert davranışlarla nasıl ilgileniyor? Disiplin hakkında ne düşünüyorlar?
  • Bu kreşten sonra çocukların devam ettiği ilkokul hangisi?
  • Yeterince oyun alanı var mı? Özellikle hareketli çocuklar için sundukları imkanlar neler? Yeterince donanımlı açık hava alanları mevcut mu? Bu yaştaki çocuklar sıra beklemekten hoşlanmaz, mesela eğer sadece bir tane bisiklet varsa bu bir felaket olabilir.