kreş

kreşe hazırlık, kreş hazırlıkları, arakıreşe hazırlık oyunları, kreşe hazırlık oyunu


ENDİŞELERLE BAŞA ÇIKMAK

Sizin için ne kadar endişe verici bir durum olsa da çocuğunuzun okulun ilk günlerinde biraz fazla tepki göstermesi normaldir. Fakat çoğu çocuğun eninde sonunda yeni hayatına alışacağından kuşkunuz olmasın. Bunun için çocuğunuzun bakıma gittiği kurumla ortak kararlar vermeniz gerekebilir, endişelerinizi konuşmak için kreş veya anaokulunuzla özel bir görüşme ayarlayın, aklınızdaki konuları çocuklar tam sınıfa girmek üzereyken veya okuldan ayrılma zamanı geldiğinde araya sıkıştırarak konuşmanın bir faydası yoktur.

PEKİ YA GERÇEKTEN HAZIR DEĞİLSE?

Hislerinize güvenin. Çocuğunuzu en iyi siz bilirsiniz. Belki de bu zamanlar çocuğunuzun ayrıca bir bakım alması için uygun bir dönem değildir. Sonuçta bütün çocuklar her şeye aynı yaşta hazır olmazlar. Bu konuda bakıcı öğretmenlerin fikrini almak da size yardımcı olabilir. Okulu bırakmak için kesin bir karar almadan önce bir tarih belirleyin. Bu zaman içinde çocuğunuzun davranışlarına daha fazla dikkat edin. Memnuniyetsizliğin artması söz konusuysa veya çocuğunuz altını ıslatıyor veya kendine zarar veriyorsa okul konusunu ertelemek en iyisidir. Ev içinde değişiklikler yaşandığında da anaokuluna ara verilebilir. Mesela yeni bir kardeş gelmişse çocuğunuzun içinin rahat etmesi açısından biraz evde vakit geçirmesi daha iyi olur.

Okulda bulunduğu süre boyunca onu gözlemleyin, bu sırada sizin orada olduğunuzun farkında olmaması önemlidir. Eğer mutsuzsa ve oyunlara katılmayı reddediyorsa endişelenmek gerekebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bazı günler birkaç saatliğine çocuğunuzla birlikte derslere katılmayı deneyebilirsiniz, sizin varlığınız oyunlara girmesi için kendine güvenini yerine getirecek ve eğer bunu başarabilirse gitmenize izin verecektir. Eğer bebeğiniz kreşe veya anaokuluna gidecek durumda değilse bunda utanılacak bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz. Başka bir dönem bunu tekrar denemek için iyi bir zaman olabilir. Bu zamanı, çocuğunuzu anneannesine varsa teyze, hala gibi başka insanların yanına bırakmak için kullanabilirsiniz. Anne babayla birlikte katılınabilen oyun grupları da diğer çocuklarla kaynaşması adına yararlı olabilir. Böylece çocuğunuza ileride gitmesini istediğiniz anaokulu için önceden benzer bir model sunmuş olursunuz. Bunun dışında başka kreşleri ziyaret etmeniz ve ilk yaptığınız tercihin en iyi olduğu konusunda içinizin rahat etmesi için diğer öğretmenlerle de görüşmeniz yararlı olabilir.