çocuğunu överek eğiten anne

erkek çocuk iltifatları


İlk bebeğimizi kucağımıza aldığımızda çok azımızın gerçek bir annelik eğitiminden geçmiş olduğunu düşünürsek, çocuk yetiştirmek birbiri ardına deneyler yapmakla eşdeğerdir. Son deneyim iltifatların kullanımıyla ilgili. Verileri topladım ve çocuklarıma yaptığım her iltifata karşılık, beş ila on arası olumsuz düzeltici yorumda bulunduğumu fark ettim.
Yeni planıma göre yanlışları göstermek yerine çocukları doğru bir şey yaparken yakalayıp davranışlarına iltifat edecektim. Bu benim için ani bir değişiklik; her zaman iltifat ederim,ama çocuklarımın davranışlarını şekillendirmek için değil.

Çocuklarınız muhtemelen siz onlarla ilgili neye inanıyorsanız ancak o düzeye gelebileceklerdir.

Şu ana kadar aldığım sonuçlar umut verici. Tabakları bulaşık makinesine yerleştirmeyi unuttukları için onları azarlamak yerine, odasındaki boş bardağı mutfağa getiren tek çocuğa büyük övgüler yağdırdım. Diğer çocukların bunun pek de mühim bir davranış olmadığına dair yorumlar yapmaları dikkatimi çekti. Aptal bir bardak için neden bu kadar iyi davranıyordum ki?
Ama bilin bakalım ne oldu? Ertesi sabah bulaşık makinesinde bir sürü tabak vardı; ben yerleştirmemiştim! Çocuklar kaç yaşında olurlarsa olsun, doğru yaptıkları şeyleri gösterdiğiniz takdirde filizlenirler.
Bir hafta kadar doğru davranışların izini sürdükten sonra, bu davranışların olumsuz gözlemlerden çok olumlu iltifatlarla şekillendiğine inanmaya başladım. Hepimiz sevdiklerimizi memnun etmek isteriz, bu yüzden her gün çocuğunuzun gerçekten muhteşem yanlarını dile getirme alışkanlığı edinmelisiniz. Onu iyi bir şey yaparken yakalayın ve neler olacağını izleyin.