Karne zamanlarında karnesinde notları çok güzel olan çocuklarda olacak, çok kötü olan çocuklar da… Karnesinde zayıf olmasını çocuğun kişiliğinin ve zekâsının göstergesi olarak değerlendirmek son derece yanlış.

Öğretim sürecinde ilk yarının bitimiyle karneler alınıyor. Belki de sizin çocuğunuz hazırlanma, motivasyon, organizasyon eksikliği gibi nedenlerle iyi sonuçlar getiremedi. Hiç bir şekilde onu aşağılayıcı sözler söylemeyin, hele hele fiziki müdahelede bulunmayın çocuğunuzu kazanma şansınız varken tamamen kaybedebilirsiniz. Bu dünyanın sonu değil! Unutmayın ki; önünde yeni bir dönem daha olacak.

Karnedeki zayıfları, çocuğun zekâ veya kişiliğinin göstergesi olarak değerlendirmek yanlış bir düşünce.

“Başarısızlığa üzülmek ve çocuğunuzu da üzmek yerine onunla birlikte neler yapabileceklerinizi konuşun”

Çocuğunuzun zayıf not almasının bazı nedenlerini ve nasıl düzeltilebileceği konusunda ki önerilerimiz:

Çocuk endişeli ise derslere konsantre olamaz

Çocuğunuzun kapasitesi iyi olsa da kafası karışık, endişeli ise dikkati dağılır ve derse konsantre olamayabilir.

Çocuk depresif bir pozisyonda olduğu dönemde sürekli yorgun, uykulu, isteksiz olabilir ya da hiperaktif bir çocuk çok uzun süre ara vermeden dersi takip edemeyebilir. Öğrenme bozukluğu yaşayan çocuk geç öğrenir; harf karıştırabilir; okuma ve yazma konusunda güçlükler yaşayabilir ya da bunların dışında çocuğun işitme-görme gibi fizyolojik bir rahatsızlığı bulunabilir.

Aşırı tehditkar tutum çocuğu olumsuz etkiler

Çocuğun okul süreci içinde bulunduğu şartları göz önünde bulundurmak ve bu duruma nelerin sebep olduğunu incelemek gerekir. Duygusal sorunların varlığı, çalışma alışkanlıklarının kazanılmamış olması, uygun ders çalışma ortamının olmaması, okul içi olumsuz faktörlerin olması çocuğu olumsuz yönde etkiler.