Bilimin hayatımız için ne kadar önemli bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Gelişen teknoloji ve bir çok araştırma, bilimle çok fazla ilgimiz olmasa bile yine de bu yenilikleri takip etmemizi gerektiriyor. Böyle bir ortamda çocuğunuzu bilimden uzak yetiştirmeniz oldukça zor, bu nedenle biz size bilimle birlikte yetiştirmenizi tavsiye ediyoruz.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki eğer çocuklara bilimle birebir ilgilenme fırsatı verilirse onlar bu fırsatı oldukça iyi bir şekilde değerlendiriyorlar, bu deneyimleri onları yaşadıkları çevreleri ile daha iyi ilişki kurmalarını sağlıyor ve ileriki yaşlarında soyut düşünebilme yeteneği getiriyor.

Anne ve babası olarak çocuğunuz ilk ve en etkili öğretmeni sizsiniz.Çocuğunuza bilimle ilgili herhangi bir şey öğretmek istediğinizde ona gerekli gereksiz her türlü bilgiyi yüklemek yerine çocuğunuzun sorularını ve merakını bekleyin, o soru sordukça ona elinizden gelen en iyi cevabı verin ve bu merakını eğer mümkünse deneyerek gidermesine yardımcı olun. Dokunmak erken yaşlardaki çocuklar için en önemli deneyimlerden biridir.Bu nedenle çocuğunuza farklı olanaklar sağlayarak onun dokunma duyusunu doyurmalısınız.Ona çeşitli deneme fırsatları sunmalı ve denemeler esnasında konuşarak onun düşüncelerini genişletmelisiniz.

Çocuğunuza çeşitli bilimsel deneyimler sunarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullanılan materyallerin çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olup olmadığıdır.Çocuklar bu malzemelere istedikleri gibi dokunabilmeli ve hissedebilmeli.Kullanılan malzemelerin gerçek olmasına özen gösterin.Hassas materyal kullanıp çocuklara dokunmalarını yasaklamak veya sınırlamak onların araştırmalarını sınırlayacağını aklınızdan çıkarmayın.