Çocukların limitleri zorlamaları son derece doğaldır. Bu sayede nelerin kabul edilir, nelerin kabul edilmez davranışlar olduklarını öğrenirler ve öğrendikleri bu bilgiler onların düşünceli ve olgun yetişkinler olarak büyümelerinde rol oynarlar.

Limit koymak

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuz için yapmanız gereken en önemli şey çocuğunuza limitler koymaktır.

Bu, onların hem sizinle hem de başkalarıylayken (etraflarında ebeveynleri yokken) nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmelerini sağlar.

Siz, anne olarak, sınırları açıkça belli etmelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuzun kurallara uymasını bekleyemezsiniz.

Çocuğunuza, ev içinde, asla çiğneyemeyeceği kurallar koyun ve bu kurallara harfiyen uyun.

Ayrıca çocuklarınıza, erken yaşlardan itibaren, sürekli ”hayır’’ demek yerine ”dur’’ ve ”yapma’’ gibi sözcükleri de kullanarak bunların da önemli sözcükler olduklarını öğretin.

İstikrarlı olun

Çocuğunuza bir gün bir şeyi yapmamasını söyleyip, ertesi gün yasakladığınız şeye izin vererek ona iyilik değil, kötülük edersiniz.

Çocuğunuza karışık sinyaller göndermeniz demek onların kuralları öğrenmede zorluk yaşamaları anlamına gelir. Bu da ileride, kurallar konusunda, daha çok kavga etmenize neden olur.

Disiplin, ancak onu harfiyen uygular ve pes etmezseniz işe yarar.

Gerçekçi olun

Çocuğunuz yanlış bir şey yaptığı zaman ona bunun gerçekçi sonuçlarını anlatın ve bu sonuçlarla yüzleşmesini sağlayın.

Eğer onu gerçek dışı şeylerle tehdit ederseniz veya söylediklerinizi uygulamazsanız otoritenizi sarsar ve yanlış davranışı tekrar yapmalarını garanti edersiniz.

Molalar

Mola vermek, 2 yaşından itibaren, çocuklarınızı eğitirken son derece işe yarayan bir yöntemdir.
Çocuğunuzun yanlış bir davranışında önce onu durumdan uzaklaştırın ve ona açık bir şekilde, azarlamadan, neyi yanlış yaptığını anlatın.