çocuklarda okul korkusuYeni öğretim yılı geldi çattı. Çocuğunuz okula başlayacağı için heyecanlısınız, peki çocuğunuz sizden ayrılıp okula gitme konusunda sorun mu çıkarıyor? O halde Uzm. Klinik Psikolog Şeyma Çavuşoğlu Itri’nin yazısını okumanızda fayda var…

Okul dönemi yaklaştıkça ailede heyecan başlar. Anne ve baba, çocuklarının en önemli sosyalleşme basamaklarından birini atmasına günler kala, bunun sevinci içindedir. Çocuk ise bu mutluluğu paylaşıyor da olabilir, daha endişeye yakın bir duygu yaşıyor da…

Okul öncesi, çocuğun nasıl hissettiğini ve okula gitmeye dair nasıl bir tutum içinde olduğunu anlamak çok önemlidir. Eğer çocuk, okul öncesi ya da okula başladıktan sonra, okula devam etme isteği duymuyorsa, hatta okul onun için korkulacak bir yer halini almışsa, anne ve babanın çocuklarına yardımcı olmaları gerekir. Okula gitmeyi ertelemek bir çözüm değildir. Önemli olan, çocuğun okula gitmesi gerektiğini ve bunu keyif alarak yapabileceğini anlamasıdır.

Okul, genellikle çocuklarda zamanla oturan bir kavramdır. Özellikle ilk günlerde çocuklar, neden okula gitmeleri gerektiğini ve okulun, oyundan ve anne ya da baba ile evde vakit geçirmekten neden daha önemli olduğunu anlamak da zorlanabilirler. Bu noktada, çocuğa anlayacağı bir dilde eğitimin ve okulun önemini, edineceği bilgilerin ona neler kazandırabileceğini ve okulun zevkli yanlarını anlatmak gerekir.

Aynı zamanda, büyük bir sosyalleşme öğesi içeren okul yaşamı da çocukta kaygı yaratıyor olabilir. Daha önce yaşıtlarıyla sıkça beraber vakit geçirmemiş ya da anne ve babasından ayrı kalmakta güçlük çeken çocuklar, arkadaş edinememe ve sevilmeme korkularıyla okula gitmekten çekiniyor olabilirler.