Deha Bilim Sanat AnaokuluAnaokulu eğitimi, çocukların gelişiminde önemli yer tutar. Anaokuluna devam eden çocuklar renkleri, şekilleri, kavramları öğrendikleri gibi arkadaşlık kurmayı, sıra beklemeyi ve sosyalleşmeyi de burada öğrenirler. Okula ilk hazırlık, ilk anne-babadan ayrı kalma deneyimi, ilk öğretmen sevgisi çocuklara anaokulu ile birlikte aşılanır. Ancak, gelişmiş ülkelerde anaokulu çağına gelen çocuklarda okula gitme oranı yüzde yüze yaklaşırken ülkemizde anaokulu eğitimi yavaş yavaş yaygınlaşmaktadır.

İşte Avrupa ülkelerinde okul öncesi eğitimi okullaşma oranı ve ülkemizin durumu

Almanya: %70
Belçika: % 96
Bulgaristan: % 61
Çek Cumhuriyeti: % 72
Danimarka: % 89
Fransa: % 100
Lüksemburg: %97
Türkiye ‘de ise 2008 -2009 kayıtlarına göre okul öncesi eğitimi okullaşma oranı ise % 33,0’dır.

Bu istatistiklerden yola çıkarak ülkemiz ile Avrupa ülkelerini kıyasladığımızda okul öncesi eğitimi okullaşma oranının ülkemizde oldukça düşük olduğunu görürüz.

Kişiliğin temellerinin 0-6 yaş döneminde atıldığını da göz önünde bulundurursak, okul öncesi dönemin önemi tartışılmazdır. Bu yaşlarda kazandırılan olumlu kişilik özellikleri, çocuğun olumlu benlik algısı geliştirmesine ve ilerde ekleyeceği yeni yapı taşlarıyla kişilik gelişiminin desteklenmesine neden olur. Bu yüzden de çocuğun okulöncesi dönemde aldığı eğitimin kalitesi oldukça önem kazanmaktadır.

Aileler Anaokulu seçimi yaparken nelere dikkat etmeli?

Öncelikle anaokullarına en önemli varlıklarınız çocuklarınızı emanet ettiğinizi unutmayın ve okul seçimi yaparken oldukça titiz davranmalı, anne baba olarak beklentilerinizi gözden geçirmeli ve beklentilerinize cevap bulabileceğiniz bir kuruma çocuklarınızı emanet etmelisiniz.