Çocuklar özellikle anaokulu yaşlarında neden, niçin gibi soruları ardı arkası kesilmeksizin sorar ve sizi cevap veremeyeceğiniz noktaya kadar zorlarlar. Onların bu sorularına çoğu zaman cavap verebilmenize rağmen cevabını veremediğiniz ya da cevabını nasıl açıklayacağınızı bilmediğiniz sorularla da sık sık karşılaştığınızı biliyoruz. Ama şunu bilmelisiniz ki bu soruları cevaplamak zorunluluğu içinde kendinizi hissetmemelisiniz, çünkü siz de bir insansınız ve sizin de bilmeğiniz şeyler olabilir.

Çocuklarınızın sorularını cevaplarken dikkat etmeniz gereken önemli iki özellik var. Bunlardan biri dürüst olmanız yani bilmediğiniz sorulara uydurarak cevap vermemeniz; ikincisi ise cevaplarınızın gerçeğe uygun olması gerekliliği. Verdiğiniz gerçeğe uygun olmayan cevaplar çocuğunuza daha çok zarar verecektir, unutmayın!

Çocuğunuza fen eğitimi verirken de bu gerçeği göz önünde bulundurmalısınız. Çocuklarınıza olabildiğince görsel örneklemeler yaparak onların bu konudaki deneyimlerini arttırmaya çalışın. İşte sizin için iki örnek…

1.Ağırlık nedir?

Gerekli Malzemeler:

● Aynı boyutlarda iki çanta ya da ayakkabı kutusu
● Çeşitli oyuncaklar ve cisimler

Uygulama:

● Çantalardan birine cisimlerin tamamını koyun. Bunu yaparken çantanın ağırlığının, çocuğunuzun taşıyabileceği kadar olmasına dikkat edin.
● İki çantayı birden gösterin ve “Hangisi daha kolay taşınabilir?” diye sorun çocuğunuza. Bir eline boş çantayı, diğerine dolu çantayı verin. Boş olan çantayı kolay taşıdığını söyleyecektir.
● Daha sonrta çocuğunuza “Sence neden diğerini taşıyamadın?” diye sorarak düşünmesini sağlayın. Çocuk “Çünkü daha ağırdı” diye yanıtını verecektir.
● Daha sonra çocuğunuza “ağırlık ölçmek için terazi kullanılır” diyerek konu hakkında fikirlerini genişletebilirsiniz.
● Evde teraziniz ya da baskülünüz varsa çantaları burada tartarak çocuğunuza örneklemede yapabilirsiniz.Ağır olan çantanın baskülde fark yaratabilecek kadar ağır olup olmadığından emin olun yoksa çocuğunuzun kafasında yanlış anlaşılmalara neden olabilirsiniz.