Anaokulları, çocuklara gelişimlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için çeşitli fırsatlar sunan kurumlardır. Anaokullarında çocukların yaratıcılıklarının, düşünce sistemlerinin ve sosyal ortamda yaşama kabiliyetlerinin geliştirilmesi için birçok aktivite dizayn edilmiştir. Bu aktiviteler sayesinde çocuklar kendilerini ve yapabileceklerini tanıma fırsatı bulurlar, farklı insanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenirler.

Bu aktivitelerden en önemlisi drama çalışmalarıdır. Peki “drama çalışmaları nedir” diye soracak olursanız, kısaca şöyle diyebiliriz “ çocuğun hayal dünyasında kurduğu ve rol yapma yeteneği ile desteklediği aktivitedir”. Drama çalışmaları okullarımızda çeşitli bayram ve etkinlikler dahilinde velilere sunulan bir gösteri niteliği taşıdığı gibi okullarda eğitim amaçlı birçok etkinlik için de kullanılır.

Birçok eğitimcinin de söylediği gibi drama aktiviteleri çocukların çok keyif aldığı aktiviteler olmalarının yanı sıra çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve dil gelişimlerini doğrudan etkileyen ( bu nedenle çocukların gelişimleri için çok yarar sağlayan ) aktivitelerdir.

Çocuklar kendilerini başka bir karakterin yerine koyduklarında farklı bir pencereden dünyaya bakmaya başlarlar, o karakterin hislerini, düşüncelerini ve yaşadıklarını anlamaya çalışırlar, daha sonra da bunları yansıtırlar. Çocukların kendileri dışındaki bir karakteri anlamaya çalışmaları onların empati yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olduğu gibi gerçek dünyayı daha iyi algılamalarını sağlar.

Neler Yapabilirsiniz?

? Çocuğunuzu çeşitli drama aktivitelerine katılması için teşvik edebilirsiniz.

? Çocuğunuzla beraberken çeşitli drama aktiviteleri yaratabilirsiniz, örneğin bir hikaye kitabı okuduktan sonra çocuğunuzla beraber bu kitaptaki hikayeyi canlandırabilirsiniz.