Çocuk gelişimi çocuklarda okul öncesi eğitim okul öncesi eğitim anaokulu


Eğer 30 yaşını doldurmuş biriyseniz eminim sizin de okul çocuğukluğu denince aklınıza ilk gelen şeylerden biri; siyah, beyaz yakalı okul önlüğünüzle okula başladığınız, he­yecan ve biraz da korku dolu okul günleriniz olacaktır. O yıllar çok geride kaldı, ülkemiz hızla gelişti ve değişti. Okulum, deyince artık anladığımız şey; ilköğretim değil, okul öncesi eğitim oldu ve okul öncesi eğitimin önemi her geçen gün arttı.

Şimdiki çocukların aklına, okuldaki ilk günüm, deyince ilköğretim değil, okulöncesi eğitim kurumları geliyor. Peki çocuğunuzun hayatını etkileyecek olan bu kararı verirken ve­Iiler iyi bir okul seçiminde nelere dikkat etmeli? İyi bir okul nasıl olur ve çocuklardaki okul kaygısı nasıl giderilir?

Şimdi bu konulara bir göz atalım. Zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimin % 70’inin tamamlandığı okulöncesi dönem çocuğun öğrenme ve sosyalleşmesinin, ayrıca fiziksel gelişiminin artması için bir çok uyaranlara da ihtiyaç duyduğu dönemdir. Emme olayının bitmesiyle anne ile fiziksel bağını koparan çocuk, tuvalet eğitiminden sonra da bağımsızlığını ilan eder. O artık “Kimseye muhtaç değildir” Yolda yürürken elinizi tutmak istemeden gitmesi, çok sevimli olduğu kadar, çocuğun aynı zamanda baş kaldırışıdır. İlk yıllarda anne veya baba ile oynanan oyunlar artık yetersizdir. Artık o parka gitmeli, yaşıtlarıyla oynamalıdır. Kes­meli, yapıştırmalı, boyamalı ve yapabildiğini, başarabildiğini herkese ispat etmelidir.