Çocuğun ailesi dışında dahil olduğu ilk sosyal ortam anaokuludur. Çocukların bu sürece doğru adapte olabilmeleri, uyum sağlayabilmeleri ve gelişimleri açısından verilecek en zor kararlardan birisi okul seçimidir.

Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, anaokulu seçiminin ekonomik şartlara bağlı gibi görülse de aslında ailelerin çocukları üzerindeki beklentileriyle doğru orantılı olduğunu belirtiyor. Knudsen, “Anaokulu çocuğun davranışlarının şekilleneceği bir ortamdır. Okulların misyon ve vizyonlarının aileyle ne kadar uyumlu olduğu da önemli bir faktördür. Aileler okulla yapacakları ilk görüşmelerde bu konulara dikkat etmelidirler.” şeklinde ifade ediyor.

Çocuk için okul tercihi konusunda anne-baba ne kadar kararlı ve aynı fikirde iseler, çocuk da kendini o kadar güvende hisseder. Anne-baba kendi aralarında fikir ayrılığı yaşıyorlarsa, çocuk bundan çok olumsuz etkilenir.

Devlet ya da özel okul tercihi mi yapılacak, çocuk daha sonraki öğrenim hayatına bu kurumlarda mı devam edecek? Okulda yabancı bir dil eğitimi veriliyor mu? Okul eve yakın mı? Oyun alanları geniş mi? Oyun bahçesi var mı? Okulda temiz ve hijyenik bir ortam sağlanabiliyor mu? sorularının cevabını veriyor olması kurumu tercih etmede önemli etkenler arasında yer alır.

Tercih edilecek okulu incelemek amacıyla, eğitim saatleri içinde, mümkünse eşinizle beraber okula gidin ve orada zaman geçirin. Diğer ailelerin tecrübe ve referansları da sizin için önemli bir faktör olabilir.

Okulun eğitim saatlerinde ideal olan, sabah çocuk uykusunu aldıktan ve kahvaltısını yaptıktan sonra 9:30-10:00 arası anaokuluna gelmesi, öğle yemeğinden sonra en az yarım saat dinlenmesi ve saat en geç 15: 00 gibi anaokulundan ayrılıp evine gitmesidir.