“Anaokulu döneminde geometri uygulamaları yapılmalı mı yoksa yapılmamalı mı?” İşte bu sorunun cevabı, erken çocukluk eğitimi ile ilgilenen uzmanların uzun yıllardır tartıştığı ve farklı fikirler oluşturduğu bir konu. Uzmanların bir kısmı, çocuklarla anaokulu döneminde geometri uygulamalarının yapılmasının gereksiz olduğunu savunurken büyük bir çoğunluğu bu uygulamaların yapılması gerektiğine dikkat çekiyor ve yapıldığı durumlarda çocukların normal eğitim süreçlerinde geometri konusunda oldukça çok anlar yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Uzmanlara göre, bu yaş çocuklaraı için oldukça basitleştirilmiş ve somut düzeye indirgenmiş şekilde yapılmalıdır. Çocuklara çeşitli oyunlar ve aktivitelerle farklı geometrik şekiller öğretilmeli, onları geometrik şekilleri tanır konuma getirmeli. “Benim çocuğum geometrik şekilleri tanıyor” diyenleriniz olabilir, evet çocuklara bazen bu kavramları siz öğretmeden de sadece duyarak öğrenebilir, ancak çoğu zaman ailelerin ve eğitimcilerin düşdüğü bir yanlış var ki çocuk o kavramı öğrenmemiş olabilir, sadece ismini ezberlemiş olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun o kavramı gerçekten bildiğine emin olmalısınız, bunu öğrenmek için farklı aktiviteler yapabilirsiniz. İşte sizi birkaç öneri…

Neler Yapabilirsiniz?

• Şekillerin bilinen özelliklerine odaklanın, kenarlar ve köşeler hakkında çocuğun dikkatini çeken örnekler verin.

• Bilinen örneklerin dışında bilinmeyen ya da çok kullanılmayan örnekler vermeye çalışın. Örneğin yelkenin üçgen olduğunu, uzaktan kumandanın dikdörtgen olduğunu çocuğunuza gösterin.

• Oyun hamurunu, kil veya ambalaj lastiği kullanarak farklı geometrik şekiller oluşturun.