Matematik bilimi sizin hayatınızda olduğu kadar çocuğunuzun hayatında da büyük öneme sahip. Ancak çocuğunuz günlük hayatta karşılaştığı bir çok matematiksel kavramın farkında bile değil. Anaokulu yıllarında çocuklar matematik konusunda çeşitli deneyimler edinme fırsatı buluyorlar. Anne ve babası olarak siz de çocuğunuzun matematik gelişimini destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun matematik gelişimini desteklerken dikkat etmeniz gereken üç önemli unsur var. Bunlardan ilki matematiğin yaşadığımız her yerde olduğunu görmek ve bu durumu çocuğunuzun lehine kullanmak; ikincisi matematiğin eğlenceli bir şey olduğuna inanmak, (bazılarınız için belki bu, oldukça zor olabilir ama çocuk yetiştirmek fedakarlık ister, bunun için lütfen geçmişteki kötü anılarınızı bir kenara bırakın ve matematik ile eğlenmeye bakın;) ) üçüncü ve en önemli unsur ise çocuğunuzun düşünmesini sağlayın ve düşünce sistemini geliştirmesine yardımcı olun.

Bir çok uzman matematik öğretiminin iki ana aşamadan oluştuğunu söylüyor. Bunlar matematiksel düşünme (problem çözmek, iletişim ve muhakeme yeteneği) ve farklı matematiksel kavramların öğretilmesi (örneklendirme ve ilişkilendirme, sayı kavramı ve numaralama, geometri ve yer kavramı)

Matematiksel Düşünme:

1)Problem çözebilme: Problem çözebilme yeteneği matematiksel düşünmenin en temel özelliğidir.Bir problemi çözerken çocuklar farklı yollar kullanabilir ve farklı ama geçerli bir çok sonuç elde edebilirler.Problem çözmek konu hakkında uzun ve detaylı düşünmeyi, mantıksal yorumlar yapmayı ve yeni şeyler keşfetmeyi gerektirir.

Aileler ne yapabilir:
●Çocuğunuzun doğal merakını kullanın.Bütün çocuklar meraklı varlıklardır, onların bu merakını problem çözme yetenekleri için kullanabilirsiniz.Günlük hayatta karşılaştığınız her hangi bir problemi çözerken çocuğunuzdan yardım alın (çocuğunuzun fikrini alın), böylece onun hem konu hakkında düşünmesini sağlarsınız hem de kendine güven kazanmasına yardımcı olursunuz.
●Çocuklara çeşitli konular hakkında konuşabilmeleri için fırsatlar yaratın , onların düşüncelerini geliştirmek için onlarla konuşun , sorular sorun ve sorduğu sorulara mantıklı cevaplar verin.Çocuklara bir problemin farklı çözüm yolları olduğunu gösterin.