Çocuklarda yaramazlık yaramazlık yapan çocuğa karşı tutum yaramaz çocuğa nasıl davranmalı çocuklarda disiplin yaramaz çocuk nasıl disiplin edilmeli


Masanın üstüne koca bir bardak süt dökülmüş, bir kısmı da daha biraz önce sildiğiniz yerlere damlıyor. Ufaklığa, “Sütü sen mi döktün?” diye sorduğunuzda büyük ihtimalle “hayır” cevabını alırsınız. Çocuğunuz kendisi yaptığı açıkça belliyken niye bunu yaptığını kabul etmez ki?” Belli ki azar işitmek istemiyor.

Aşırı tepki vermemeye çalışın! Yalan söylemenin hiç bir açıklaması yoktur ve kötüdür ama çocuğunuzun davranışına ya da yalan söylemesine sinirlenip kendinizi kaybederseniz bu sefer de çocuğunuzun daha sonra doğruyu söylemesini zorlaştırabilirsiniz. Size söylediğinde kızacağınız şeyleri söylemekten korkarsa yalan söylemeye devam edebilir.

Çocuğunuza sizinle her şeyi konuşabilecek rahatlığı sağlayın. Her zaman çocuklarıma yanlış yaptıkları şey için değil onun hakkında yalan söyledikleri için cezalandıracağımı söylemişimdir. Sütü dökmek son derece insani bir davranıştır. Bir düşünün siz kim bilir hayatınız boyunca kaç şey kırdınız, bozdunuz ya da döktünüz. Bu tip şeyleri insanlar istemedikleri halde acizliklerinden yaparlar.

Bu nedenle insani hataları için hiç bir zaman çocuklarınızı cezalandırmayın. Sadece bilerek ve kötü niyetle zarar vermek amacıyla yapılanlar suçtur. Bunu çocuğunuz iyi bilmeli. Bu nedenle bir şey kırıp döktüğünde rahatlıkla size söyleyebilmeli ve sizden korkmamalı. Ancak suç işlemekten korkacağı bir disiplin de uygulamalısınız. Tabii ki hiç bir zaman şiddete başvurmadan.