Çocuğa telefonda konuşmayı öğretmek çocuğa telefonda konuşma adabını öğretmek çocuklarda telefonda nasıl konuşmalı


Telefonda konuşma adabını öğretmenin iyi bir yolu bir ses kayıt cihazı ya da işten çekilmiş telefonla pratik yapmaktır. Çocuklar bir şeyi iyi öğrenmenin verdiği duyguya bayılırlar.

Eğer telefona cevap verdiklerinde kullanacakları kelimeleri, hattın öteki ucundaki kişiye nasıl cevap vereceklerini ve nasıl not alacaklarını pratik yaparlarsa, kendilerine güvenleri artacak ve telefon adabını yerine getirmenin heyecanını yaşayacaklardır.

Telefonda kullanılabilecek kibar telefon yanıtlarını konuşun. Ses kayıt cihazınızı çıkarın ve telefon konuşması pratiği yapın. Anne babalar çocukların karşılaşabilecekleri farklı konuşmalar deneyebilirler. Elinizin altında bir not defteri bulunsun böylece çocuklar tele­fonda not alma çalışması yapabilirler. Ses kaydını birlikte dinleyin ve olumlu değerlendirmeler yapın.

Yetişkinlerin telefon görüşmelerinin çocukların telefon görüşme­lerinden daha öncelikli olduğuna dair kural koyun. Bu çocuğunuza haksızlık gibi gelebilir ama ona büyüklere saygıyla ilgili yeni bir şey öğretecek ve gelen aramaların önem sırasıyla ilgili fikir sahibi olacaktır.