çocuk stratejileriGenellikle hepimiz hafızamızın sınırları konusunda bir fikre sahibizdir ve bu yüzden de stratejilere ihtiyaç duyduğumuzu biliriz. Fakat biz her ne kadar bunun farkında olsak da çocukların hafızalarının kapasitelerini anlayabilmeleri için biraz zaman geçmesi gerekir. Yaklaşık sekiz yaşına gelmeden çocuklar bu sınırların farkına varamaz çünkü bir şeyleri hatırlayabilmeleri için öncelikle doğru şeye dikkat vermeyi öğrenmeleri gerekir. İşte bu beceri tam da bu yaşlarda ortaya çıkar. Bunun dışında bir de stratejileri kodlamayı geliştirmeleri gerekir. İki yaşındaki çocuğunuza üst kata çıkmasını, banyoya girmesini ve diş fırçasıyla, diş macununu getirmesini söyleyin.

Bütün bu söylediklerinizi daha merdivenin başına ulaşmadan unutma ihtimali çok yüksektir. Çünkü bu yaştaki çocuklar henüz hatırlamayı kolaylaştırmak adına istenilenleri içten veya yüksek sesle tekrarlamak gibi hatırlama stratejileri geliştirmemişlerdir. Yapılan bir çalışmada araştırmacılar üç yaşındaki çocuklara oyuncak bir köpeği sakladıkları yeri göstererek bu yeri hatırlamalarını istemişler. Gözlemledikleri şey bu istek doğrultusunda çocukların hafızalarını istedikleri şey üzerine yoğunlaştırdıkları ve köpeğin nerede olduğunu hatırlayabildikleri olmuştur. Bu çalışma bebeğinize stratejiler geliştirmesi için yardım edebileceğinizi gösterir. Daha önce yaşadıklarına dair sık sık sorular soran veya çocuklarının gelişen bilgi birikimini arada sırada yoklamak adına çocuklarının hafızaları konusunda talepkiir bir tutuma sahip annelerin çocukları hatırlama testlerinde diğer çocuklara göre daha iyi sonuçlar elde etmişlerdir.

Bu bize soru sormanın çocuğunuzun kim, ne, neden, nerede, ne zaman ve nasıl soruları üzerinde düşünmesini sağlayarak olaylara ve gerçeklere ileriki yaşlarımızda yaptığımız gibi bir zaman ve nedensellik çerçevesi içinde odaklanmalarını sağladığını gösterir. • Olaylar hakkında konuşarak ve yaşadığınız şeyleri paylaşarak bebeğinizin hafızasını geliştirmesine yardımcı olun. Bir uyku öncesi rutini olarak bebeğinize o gün neler yaptığınızı anlatıp aynı şeyi onun da yapmasını isteyin. Böylece bebeğinizin yakın geçmişe odaklanmasını sağlayabilirsiniz. • Basit yapbozlar, üçgen, kare gibi geometrik şekillerle oynanan oyunlar ya da nesneleri renk, genişlik ve uzunluklarına bağlı olarak farklı biçimlere sokabileceği aktiviteler çocuklarınızın odaklanma ve dikkat becerisini geliştireceğinden hafızalarının güçlenmesini sağlayabilir. • Oyuncak ayılarla oynadıkları saklambaç oyunları bebeğinizin belli bir şeyi aramak için yola çıkmasını ve dikkatini sadece bir yöne yoğunlaştırabilme yetisini geliştirmesini sağlar. • Günlük hayatınıza devam ederken o an yaptığınız şeyler üzerine sırayla, akıcı bir şekilde yorumlar yapmaya gayret edin. Bu çocuğunuzun hafızasını organize etmesi için eninde sonunda ihtiyaç duyacağı kendi iç sesinin (anlatıcısının) gelişmesine yardımcı olur.