Çocuğunuzun Facebook hesabı var ve şimdi de Twitter hesabı mı açmak istiyor? Hatta bunlar ona yeterli gelmiyor çünkü arkadaşları Pinterest’e de üyeler. Resimlerini ise mutlaka Instagram’da paylaşmalı!

Peki, siz bir anne olarak onun sosyal medyayı ne ölçüde kullanmasına izin vermelisiniz?

İnternette, pek çok bilgi var ve maalesef hepsi çocuğunuza uygun bilgiler değil ya da her site güvenli değil.

Üstelik geçirdiği zamanı da göz ardı etmemelisiniz! Çocuğunuzun girebileceği siteleri belirledikten, güvenlik önlemlerinizi aldıktan sonra, yapmanız gereken şey kesinlikle zaman yönetimi!

Limitleri belirlemek

Sosyal medya, çocuğunuzun bütün zamanını almamalı ama hepimizin de bir kere online olduktan sonra, zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız da bir gerçektir. Birden fazla sosyal medya hesabı olmasını unutun.

Bir ebeveyn olarak ilk dikkat etmeniz gereken şey, çocuklarınıza, elektronik aletleri, sağlıklı bir şekilde kullanmayı öğretmektir. İşe, elektronik aletleri hangi zamanlarda kullanmasının uygun olduğunu öğreterek başlayın.

Çocuğunuzla ortak olmak

Ergenlerin, verdiğiniz kararların arkasındaki sebebi bilmeleri önemlidir. Ödevlerini zamanında yapması, ailesi ile zaman geçirmesi gibi nedenler dolayısıyle elektronik aletleri kullanma zamanını kısıtlamasını istemeniz mantıklı olacaktır. Mesela, evinizin kuralı olarak, günde 2 saatten fazla elektronik alet kullanımına izin vermeyin. Bu 2 saati nasıl geçireceğine ise çocuğunuzun karar vermesine izin verin.

Sosyal medyaya ”hayır” diyebilirsiniz

Sonuç olarak, çocuğunuz sosyal medya dünyasına yeni yeni girmeye başladıysa, siz de yavaştan alın, önce 1 tane sosyal medya mecrasını kullanmasını onaylayın, mesela; Facebook hesabını beraber açın ve belirli güvenlik ayarlarını siz yapın. Ya da tercihi Pinterest ise, post edeceğiniz şeyleri beraber seçin. Böylece sosyal medyayı bir aile aktivitesi haline getirebilirsiniz.