televizyon ve bebekOndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. İbrahim Halil Türker: Şiddet içerikli çizgi filmler çocukları olumsuz etkiliyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. İbrahim Halil Türker, özellikle şiddet içerikli olan, olağanüstü güçlere sahip karakterlerin, canavarların, sihir ve büyü güçlerinin yer aldığı çizgi filmlerin çocukları olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

OMÜ Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. İbrahim Halil Türker, çizgi filmlerin çocukların gelişiminde çok önemli olduğunu, bu nedenle onların kendi yaş grubuna göre çizgi film izlemesi gerektiğini söyledi. Günde aralıklarla en fazla 2-3 saat çizgi film izlemesi gerektiğini belirten Doç.Dr.Türker, “Çocukların bütün gününü televizyon başında geçirmesi doğru değil. Anne ve babalar televizyonda çizgi film açarak onların oyalanmalarını sağlamayı düşünmemeli. Her fizgi filmi her çocuk izlememeli. Kendi yaşına uygun filmleri izlemesi gerekir” diye konuştu.

Özellikle şiddet içerikli olan, olağanüstü güçlere sahip karakterlerin, canavarların, sihir ve büyü güçlerinin yer aldığı çizgi filmlerin çocukları olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Doç.Dr. Türker, “Olağanüstü karakterler çocuğun gerçek yaşamdan uzaklaşmasına neden olabilir. Çocuk çizgi filmlerde izlediği karakterlerden korkarsa bu korku yaşı ilerledikçe devam edebilir. Çocuk büyüdüğünde de çeşitli korkulara sahip bir birey olabilir. Çocukları ne kadar uzak tutarsak o kadar iyi” dedi.

İnsanların korku filmlerine ilgi duyduğunu söyleyen Doç.Dr. Türker, “Bu da belki küçük yaşta izledikleri çizgi filimlerden kaynaklanıyor olabilir. Eğer çocuğun evinde de ailesinde şiddet ortamı varsa, çocuk da bunu görerek büyüyorsa, çizgi filmlerin de etkisiyle gelecekte şiddete meyilli, kendisi de şiddet uygulayan bir birey haline gelebilir. Çünkü çocuklar gelişme çağında gördükleri her şeyi algılar ve beyin kaydeder. Bunun örneklerini gerçek hayatta da görüyoruz. Bazı çocuklar filimlerde izlediklerini bir başka arkadaşlarına uyguluyor” dedi.