mutlu aileBütün aileler sağlıklı çocuklara, iyi bir gelire ve bahçeli geniş bir eve sahip olmayabilir. Zaten doğal ebeveynlik için bunların olması da gerekmez. Aslında, eğer özel ihtiyaçları olan bir çocuğunuz varsa ve­ya siz birtakım sıra dışı zorluklarla karşı karşıyaysanız, doğal ebeveyn­lik yaklaşımını daha da değerli bulacaksınız. Hayat planladığınız gibi gitmediğinde, akıl sağlığınızı koruyabilmek ve bebeğinizin ihtiyaçları­nı karşılayabilmek için var olan bütün araçlara ihtiyaç duyarsınız. Bağlanma yöntemleri bebeğiniz konusunda uzmanlaşmanıza yardımcı olur ve böylece içgüdüsel olarak ebeveynlik tarzınızı bebeğini­zin ihtiyaç seviyesine uygun hale getirebilirsiniz.

Özel İhtiyaçları Olan Bir Çocuğa Doğal Ebeveynlik Yapmak

Çocuğunuzun fiziksel, zihinsel, davranışsal ya da öğrenmeyle İlgili özel ihtiyaçları varsa, kesin olan bir şey vardır: Hem sizin hem de çocuğunuzun bunlarla baş edebilmesine doğal ebeveynlik yak­laşımı yardımcı olacaktır. Özel ihtiyaçları olan çocuğunuza nasıl baktığınız, onun yaşadığı zorluklarla nasıl baş edeceğini öğrenme­sine etki eder. Doğal ebeveynlik yaklaşımı çocuğunuzu tanımanıza ve dünyayı onun bakış açısıyla görebilmenize de yardımcı olur. Çocuğunuz bir şekilde “farklı” ise bu daha zor olabilir.

Herhangi bir özrü olan çocuğa ebeveynlik yapmanın çok tatmin edici tarafları vardır ve sizi hiç hayal etmediğiniz bir şekilde gelişmeye zorlar. Çocuğunuzla sağlıklı bir bağ kurmaya odaklanmak, acılarınızı dindirebilir ve onun birçok olumlu özelliğinden keyif almanıza yar­dımcı olabilir. Doğal ebeveynlik özürlülüğün derecesini bile azaltabi­lir. Doğal ebeveynlik yaklaşımının diğer bebeklere sağladığı faydalar sizin çocuğunuzda da işe yarayabilir. Ebeveynleri olarak onun sağ­lık problemleri olduğunu algılayabilme beceriniz, iyi bir bakım alabil­mesi açısından çok önemlidir.