Özgüvenli çocuk yetiştirmekBütün ilişkilerin temelinde “sevme ve sevilme gereksinimi” yatar. Anneniz, babanız ya da öğretmeniniz “Seninle gurur duyuyorum” dediği zaman ne kadar mutlu olduğunuzu hatırlıyor musunuz? Gelin hep birlikte hatırlayalım!

NLP-Kişisel Gelişim Uzmanı Sonay Ergene, “Kişinin kendi değerini bilmesi, kendisine sevgiyle, saygıyla ve dürüst bir şekilde davranabilme yeteneği olan öz güvenin, en kolay geliştiği yer aile ortamıdır. Aile içinde kullanılan her sıfat çocuğun geleceğini olumlu ya da olumsuz yönde etkiler” diyor ve konu hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Öz Güveni Olan Kişiler

Genellikle sevilme duygusuna, başarılı dönemlerimizden çok başarısızlık dönemlerimizde ihtiyaç duyarız. Ebeveynin güvenini kazanmak her çocuk için çok önemlidir.

Olumsuz Sıfatlar: Sen aptalsın, sen başarısızsın, neyi başarabildin ki, sakarın tekisin!

Olumlu Sıfatlar: Sen her zaman en güzelini yaparsın, benim akıllı kızım, zaten sen çok zeki bir çocuksun, aferin sana!

Öz güveni olan kişileri şöyle anlatabiliriz:

  • Kendini ve duygularını açıkça ortaya koyar.
  • Gerektiği yerde kendini över, ancak başkalarını küçümsemez.
  • Başkalarının olumlu özelliklerini görür ve ifade eder.
  • Haklarını korur, başkalarının hak ve duygularını göz ardı etmez.
  • Seçimlerini kendi amaçları doğrultusunda yapar.

Güzel Bir Örnek

Kızım 6 yaşındayken katıldığı her etkinlikte başarılı olmasından dolayı öğretmenlerinin dikkatini çekmişti ve bu durum bana sürekli övgülerle anlatılıyordu. Evet, bana göre de sahip olduğu özelliklerini çok güzel sergileyebilen bir çocuktu ama dikkatimi çeken şey Başay’ın kimi ortamlarda kendini ifade etmekten çekindiğiydi.