çocuklarda olumsuz davranışlarÇocuklar olumlu ve yapıcı yollarla istediklerini elde edemezlerse, olumsuz davranmaya başlarlar. Çocuğun elde etmek istediği, genellikle anne-babasından kendisine yöneltilecek olan sevgi ve ilgidir. Çocuk, olumlu davrandığı halde fark edilmediğini düşünürse veya olumsuz davrandığı zaman dikkatleri ve ilgiyi üzerine çekmeyi başarabilmişse, olumsuz davranmayı öğrenir. Örneğin; yemeğini düzgün bir şekilde yediğinde sadece kuru bir aferin alıyor da yemek yememeyi seçtiği takdirde kendisiyle ilgileniliyorsa, çocuk yemek yememeyi tercih edecektir. Çocukların dünyası çok farklıdır.

Çoğu zaman olumsuz yollarla dahi çekecekleri olumsuz ilgi onları tatmin eder. Unutmayın, ümitsizliğe düşmüş çocuk; “Nasıl davransam da anne-babamın sevgisini kazansam:’ diye düşünür. Çocuklar nasıl davranacağını bilemiyor olmanın kaygısıyla ve ebeveyn sevgisini yitirirsem endişesi ile olumsuz davranabilirler. Bu sebeple çocuklarımızın olumsuz davranışları karşısında sinirlenip onları cezalandırmak yerine, onlara karşı şefkat duygularımızı harekete geçirmeli ve onlara nasıl yardımcı olacağımızı düşünmeliyiz.Çocuğun yaptığı bir davranışı biz olumsuz davranış olarak görürken, bir başka kişi aynı davranışı olumsuz davranış olarak görmeyebilir. Bu biraz da yetişkinin çocuğu anlayıp anlayamadığı ile ilgilidir.

Olumsuz davranan çocuklar genellikle umutlarını yitirmişlerdir. Yapıcı yolların katkısı olamayacağına inandıkları için, olumsuz davranarak önemsenmeye çalışırlar. Olumsuz davranışın bir amacı olduğuna göre, davranışın kendisine değil, sonuçlarına bakarak davranışı anlayabiliriz. Çocuğun amacını anlayabilmek için; önce çocuğun olumsuz davranışları karşısında ne tür tepkiler gösterdiğinizi inceleyin. Sizin olumsuz davranışı düzeltme çabalarınıza çocuğun nasıl bir tepkide bulunduğuna bakın. Çocuğun size olan tepkisi amacını ortaya koyacaktır. Çocuk çeşitli nedenlerle olumsuz davranışlar sergileyebilir.