ucbucuk yasindaki oglum oyunlarda kiz olmak isyiyor


Anne saçıma toka tak diye tutturan ya da ruj sürmek isteyen bir oğlunuz mu var? Kız çocuğunuz yaşıtlarının aksine pembeden nefret edip etek giymek istemiyor mu? Peki bu sizi neden endişelendiriyor? Uzmanlara göre rahat olmalı, istekleri oyuna çevirmeli ve gözlemlemelisiniz? Üzerinde baskı kurar isteklerine karşı çıkarsanız ruh sağlığı bozulabilir, ilerleyen yıllarda toplum baskısı ile birleşince intihar riski artabilir. Şimdi bir kere daha düşünme zamanı, çocuğunuzu kaybetmeye değer mi?

5 gündür etkisinden kurtulamadığımız bir fotoğraf var. Brangelina çiftinin kızları 8 yaşındaki Shiloh Jolie-Pitt’in fotoğrafı. Önce güzelliğine vurulduk. Sonra kız çocuğu değil erkek çocuğu gibi görünmesini uzun uzun konuştuk. Los Angeles’da Unbroken filminin galasına erkek kardeşleri Pax ve Maddox gibi takım elbise giyerek katılmıştı. Annesi Jolie’ye göre bu onun tercihiydi. Daha önce bazı röportajlarında kızı Shiloh’un erkek çocuğu olmak istediğini söylemiş onun isteklerine saygı duyduklarını anlatmıştı. Hatta Brad Pitt bir röportajında Shiloh’un kendisine bu isimle hitap edilmesini istemediğini anlatmıştı: ‘Eğer ona Shi…dersek bizi susturuyor ve benim adım John, bana John deyin’ diyordu. Biz de ona John demeye başladık.’

Türk toplumu için fazla özgürlükçü bir örnek değil mi? Şahsen ben beş yaşındaki oğlum tişörtünün üzerine benim sutyenimi takmaya çalıştığı zaman bile gözüne araba farı tutulmuş tavşan gibi kalakalıyorum. Aralıklarla aldığım pedagog destekleri sayesinde üzerine varmamam, sakın, ayıp, yasak dememem gerektiğini biliyorum ama beynimin içindeki Meksika dalgasını dindiremiyorum. Daha doğrusu tavrım ne olmalı, ne demeliyim onu tam olarak kestiremiyorum.