küfür eden çocuğa nasıl davranmalı söz dinlemeyen çocuğa nasıl davranmalı küfür eden çocuğa nasıl yaklaşılmalı çocuklarda küfür alışkanlığı çocukta küfür çocuğum küfür ediyor çocuk küfür ederse küfür eden bir çocuğa nasıl davranmalı


3-5 yaş arası ana dilini söken çocuk bir süre sonra duyduklarını tekrar etmeye başlayacak ve ailenizde kullanmadığınız kötü sözleri yada küfürleri çocuğunuzdan duyacaksanız. Bu noktada önemli olan şey çocuğunuzun küfür etmesinin arkasında gizlenen durumun ne olduğudur. İyi gözlemekte fayda var.

Öncelikle bunu ne için yaptığını tespit etmeye çalışın. Amacı;
Farklı olduğunu düşündüğü kelimeleri söyleyerek dikkat çekmek istiyor olabilir. Bu yüzden bazı kötü sözler çocuklar söylediğinde komik olsa da tekrar ettirerek eğlenmek yerine bu kelimenin ona yakışmadığını belirtmek gerek.

3-5 yaş arası çocukların dil gelişimi son derece hızlıdır. Kelime haznelerine her gün yeni yeni kelimeler eklerler. Diziden duyduğu, tartışmada şahit olduğu her yeni kelime artık onun hafızasındadır. Yeni öğrendikleri iyi ya da kötü kelimeleri ne anlama geldiğini bilmeden doğru yerde ya da alakasız bir yerde kullanarak ebeveynlerinin tepkisini ölçmek isterler. Kötü sözleri sadece anlamını bilmediği öğrenmek istediği bir kelime olarak tekrarlıyor olabilir.

Belli bir süre sonra çocuklar büyüdüklerini ispat etmek için küfür ederler çünkü küfür ve kötü sözler büyüklerin dünyasına ait bir şeydir. Kendini kanıtlamak için bu kelimeleri kullanıyor olabilir.
Bazen ise kabul görmeyi istediği bir arkadaş grubu vardır ve bu grupta argo kelimeler kullanılıyordur. Kendini gruba kabul ettirmeyi arzu eden çocuk gruptaki kelime ve davranışları taklit ediyor olabilir.
İstediği olmadığında öfkelenen çocuk kendisine örnek aldığı kişi küfürlü konuşuyorsa onu taklit ediyor olabilir.