Sorularını anlayışla karşılayın

Kızınızın size soru sormaktan çekinmemesi ve rahatça soru sorabilmesi önemlidir. Ona, sormak istediği sorular varsa memnuniyetle cevaplayacağınızı söyleyin. Sorunları için size gelmesini bekleyin, siz onu sizinle bir şeyler paylaşsın diye zorlamayın.

Kendi yöntemiyle halletmesine izin verin

Kızınız sizden farklı, kendine has bir insan. Çözüm yolları ve yöntemleri sizinkinden farklı olacaktır ve bu çok doğaldır. Ergenlikle kendi bildiği yöntemle başa çıkmasına izin verin. Bu dönemde kendi kabuğuna çekilmek de isteyebilir.

Tercihlerine saygı gösterin

Kızınızın kendi düşüneleri ve tercihleri olacak. Sizden farklı yöntemleri tercih edebilir. Sağlıksız bir şey yapmadığı sürece onun tercihlerine saygı gösterin.

Eğlenceli yanlarını kaçırmayın

Ergenlik, genç kızlar için büyük değişiklikler olan bir dönemdir. Her anı onun için keyifli olmayacaktır ama bu, hiç eğlenceli yanları olmadığı anlamına da gelmez. Bu dönemde, kızınızın kadınlığa geçmesini eğleneli şeyler yaparak kutlayın. Alışverişe çıkın, pediküre gidin, beraber vakit geçirin.

Bunun hakkında konuşun

Kızınızın ergenlikle başa çıkmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şey, onunla bu dönem hakkında konuşmaktır. Böylece, bu süreçte nelerle karşılaşacağı hakkında bilgi sahibi olur ve değişimler onu şok etmez. Bu konuları konuşmanın en iyi yolu açık ve net olmak, lafı dolandırmamaktır.

Beraber kitap okuyun

Beraber ergenlikle ilgili kitaplar okuyun. Kızınız bunu tercih etmiyorsa ona ergenlik hakkında kitaplar alabilir ve sormak istediği bir soru olursa size çekinmeden gelebileceğini söyleyebilirsiniz.