kaçma eğilimiKaçma Nedir?

Kaçma, çocuk ve gençlerin, büyüklerinin izni olmaksızın bulundukları yeri terk etmeleridir. Her olumsuz davranışın çocuk için bir gayesi veya sebebi olduğu gibi kaçma davranışının da birçok sebebi vardır. Gelin birlikte bu sebepleri ve bu sebepler karşısında neler yapabileceğimizi inceleyelim.

Çocuklar Niçin Kaçma Eğilimindedirler?

  1. Genellikle sevilmediklerine veya mutsuzluk oluşturduklarına inanan çocuklar değerli olduklarını hissettirmek için kaçma eğiliminde bulunurlar. Bu sebeple çocuklarımızı her şeye rağmen sevmeli, “huzurumuzu bozuyorsun, nedir senden çektiğimiz” gibi söylemlerde bulunmamalıyız.
  2. Kimi çocuklar macera veya heyecan arzusuyla kaçma eğilimi gösterirler. Bu sebeple çocuklarımızın arkadaş çevrelerine ve okudukları eserlere dikkat etmeli, ayrıca günlük hayatta minik heyecanları yaşamalarına imkan tanımalıyız ki bu arzularını tatmin edebilsinler.
  3. Para kazanmak arzusu da kaçma eğilimi oluşturabilir. Bu sebeple çocuklarımızın isteklerini yerine getiremeyeceğimiz zamanlar, tek gerekçe olarak sadece paramızın olmadığını dile getirmemeliyiz
  4. Aile içi tartışmalar ve ailedeki bağların zayıflığı da kaçma davranışına sebep olabilir. Bu sebeple evimizden huzuru eksik etmemek için elimizden geleni yapmalıyız.
  5. Aile içi şiddet, kaçma davranışının bir diğer nedenidir. İçinde bulunduğu şiddet ortamından uzaklaşmak amacı ile çocukların evden kaçmayı bir kurtuluş olarak değerlendirdikleri görülür. Burada kastedilen, sadece çocuğa yöneltilen şiddet durumları değildir. Aynı zamanda çocuğun sürekli olarak aile üyeleri arasındaki şiddete şahit olması (özellikle anne-baba arası şiddet) da çocuğun evden kaçışının bir nedeni olabilir.
  6. Yukarıda saydığımız bütün bu sebepler kaçma davranışına sebep olabilir. Çocuklarımızın hayat deneyimlerinin olmadığını, kaçma davranışının sakıncalarını düşünemeyeceklerini ve bu konuda cesur olabileceklerini unutmayalım.