hiperaktivite“Çocuğum hiperaktif olabilir mi?” Belki bu soru sizin de aklınızdan geçmiştir. Toplumdaki en yaygın hatalardan biri, çok hareketli olduğu gözlemlenen birçok çocuğa hiperaktif damgasının vurulmasıdır. Unutulmamalıdır ki; hiperaktivite bir rahatsızlıktır ve kimi zaman eğitim, kimi zaman ise ilaç ile tedavisi mümkündür. Hiperaktivitenin 3 ana özelliği vardır:

  1. Aşırı Hareketlilik Hiperaktif çocuklar çok fazla hareketli olurlar. Bu çocuklar, yaşlarının ve gelişim düzeylerinin üstünde enerji sarf ederler. Enerjileri çok fazladır ve çabuk yorulmazlar. Uzun süre bir yerde sabit oturamazlar. Oturdukları zaman mutlaka bir şeylerle ilgilenirler veya elleri ve ayakları sürekli oynar. Ancak tekrarlamak gerekirse, her hareketli çocuk hiperaktif değildir.
  2. Dikkat Eksikliği Hiperaktif çocukların dikkat süreleri ve dikkat yoğunlukları, yaşlarından beklenenin altındadır. Herhangi bir noktaya odaklanmakta zorluk çekerler. Ders çalışırken, ders dinlerken, kitap okurken veya benzer bir işle uğraşırken, dikkatleri çabuk dağılır. Bu sebeple hiperaktif çocukları saatlerce ders masasına bağlamaya çalışmak, sonuç vermeyeceği gibi çocuk için çok ciddi bir sıkıntıdır.
  3. Dürtüsellik (Kendini Kontrol Edememe) Hiperaktif çocuklar kendilerini kontrol etmekte güçlük yaşarlar. Akıllarına gelen her şeyi, sonunu düşünmeksizin yapmak isterler, ani tepkileri vardır. Kimi zaman ellerindeki bir cismi aniden fırlatır, niçin bu şekilde davrandığı kendilerine sorulduğunda, net bir cevap veremezler. Bu şekilde dürtülerini kontrol edemeyen çocukların kendilerine ve çevreye zarar verebildikleri görülür. Hiperaktif çocuklarda bu 3 ana özeliğin görüldüğünü söyleyebiliriz. Kimi zaman bu özelliklerden biri veya ikisi daha fazla ön plana çıkar. Diğeri daha silik görünür. Kimi zaman ise bu 3 özellik aynı yoğunlukta görülebilir. Hiperaktif çocukların “yaramaz” diye etiketlenmemesi gerekir. Bu özelliklerin gözlemlenmesi durumunda da mutlaka bir uzmanla görüşülmesi gerekir.

Tedavi Süreci