bebeklerAiledeki en küçük çocuk insanları daha iyi tanır ve daha fazla erkek ve kız kardeşe sahip oldukça bu konuda daha başarılı hale gelir. Kendinden büyük kardeşlere sahip olmak çocuklara insanlar hakkında çok şey öğretir. Ailenin en küçük çocuğu her zaman daha ilgi çekici olmuştur ama buna karşılık hırs duyguları azdır. Bu yüzden insanlar arasında baskın olma yönleri pek gelişemeyebilir. En küçük çocuğunuzla ilgilenirken kendinizi biraz daha rahatlamış hissedebilirsiniz çünkü tecrübeleriniz nedeniyle şimdi tam olarak ne yaptığınızın farkındasınızdır. Bu konuda daha rahat olduğunuz için çocuğunuz üzerinde daha az baskı yaratırsınız. Ailenin en küçük çocuğu daha çocuk canlısı bir çevrede yetişeceği için şanslı olur, hem yetişkinlerden hem kardeşlerinden öğrenecek çok fazla şeyi vardır.

Küçük çocuğun sürekli desteklenmesi ağabey veya ablasına saygı duymasını engelliyor. Yavuz, “Küçük o kadar destekleniyor ki, büyük çocuğa her türlü saygısızlığı yapma hakkına sahip olduğunu düşünüyor. İlk belirtisi büyüğüne ağabey veya abla dememesidir.” diyor.

Küçük çocuğun özgüveni daha düşük

Evin en küçük çocuğu olmak da birtakım sıkıntılar getiriyor. Pedagog Sevil Yavuz’a göre küçük çocuğa evde ayak işleri yaptırılıyor. “Sen küçüksün kapıya bak, ekmek al, sesini çıkarma” gibi cümleler sık kullanılıyor. Ancak her zaman nazlı büyütülüyor ve korunuyorlar Bu da çocuğun özgüveninin gelişmesine engel oluyor. Çocuk, ebeveyne bağlı bir kişilik yapısı geliştiriyor. Kendi başına bir şey yapmaktan çekinen, yaşadığı sorunlar ebeveyni tarafından çözülen bir çocuk oluyor.