bebek ve oyuncak araba

çocuklarda sevdiği kişinin eşyasına zarar verme, esyaları zarar vermek, eşyalara zarar vermek, sinirlenince eşyalara zarar vermek


Okul öncesi dönemdeki çocuklar için yaratıcı oyun oy­namak ile yıkıcı bir şekilde oyun oynamak arasındaki farkı belirten çizgi, aileleri onlara bunu göstermedikçe tam belirgin değildir. Bu yüzden çocuğunuzun ilk yaş gününden sonra neyi çizmesi veya çizmemesi, parçalamaması, sökme­mesi gerektiğini içeren bu çizgiyi onlara anlatarak -ve göste­rerek- bildirmeniz gerekir. Bu, yetişmekte olan sanatçınızın başkalarının eşyalarına ya da kendi eşyalarına vereceği zararı önler. Tutarlı bir şekilde eşyalarını korumasının gurur duyu­lacak bir şey olduğunu ona öğretmeye çalışın. Bunun yanı sıra renkli kalemleriyle resim kâğıtlarını boyaması gerektiğini -duvar kâğıtlarını değil- ya da oyuncak telefonunu parçaları­na ayırabileceğini -sizin gerçek telefonunuzu değil- ona öğretin.

Araştırmak için sağlam ve kolay parçalanmayan oyuncaklar seçmeye çalışın.

Okul öncesi dönemdeki çocuklar için doğal olanı, parçalan­maya ve toparlanmaya uygun oyuncaklar seçmektir. Yaratıcı bir oyuna onu teşvik etmek için belirlediğiniz bir oyun alanı na seçtiğiniz etkin oyuncaklarını -zekâ oyuncakları, düğmeli oyuncaklar gibi- yerleştirin. Yalnızca sabit oyuncaklar (pelüş hayvan oyuncakları gibi) koymayın.

Aşınmalara ve yıpranmalara karşı uygun kıyafetler giydirin.

Tutkal ve kâğıtla oynarken, boyama yaparken ve bunun gibi oyun aktivitelerinde giymesi için eski elbiseler tedarik edin. Bu sayede yeni kıyafetlerini ya da değerli eşyalarını oyun projele­rinde harcamayacaktır.

Oyuncaklarıyla oynarken ya da onları korumak adına belirli kuralları ona bildirin.

Küçük yaştaki çocuklar, doğal olarak eşyaların değerini ya da her şeyle uygun bir şekilde oynamanın ne demek olduğu­nu bilemezler, bu yüzden onlara öğretmelisiniz. Örneğin, boya kalemlerini kitaplar ya da gazeteler üzerinde kullanmamaları gerektiğini, onları sadece boyama kitaplarında kullanmaları gerektiğini öğretmelisiniz. Şöyle söyleyebilirsiniz: “Boya ka­lemlerini, yalnızca boyama kitabında kullanabilirsin.” Diğer zarar verici davranışlara örnek verecek olursak, “Kitaplar yırt­mak için değildir. Eğer canın bir şeyleri yırtmak istiyorsa bana söyle ben sana yırtacak bir şeyler bulurum” ya da “Bu elma şek­lindeki mum parçalanmak için değildir ve ayrıca gerçek elma gibi yenemez. Eğer bir elma yemek istiyorsan bana söyle ben sana bir elma verebilirim” denebilir.