Kontrolden çıkmış bir ergenle başa çıkmakta zorlanıyor musunuz? Ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bu makale size ergen çocuğunuzu tanımak ve daha sonra harekete geçmenizde yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

Ergen çocuğunuzu sakinleştimenin yolları:

Geri çekilin

Ebeveynlerin çoğu, sık sık anın ateşiyle aşırı tehditler yaparak, savurma hatasına düşerler. Eğer ergen çocuğunuz kızgınsa, onu kısıtlamak ya da terbiye etmek için başvurduğunuz her türlü girişim ters tepecektir. Ona sakinleşmesi için biraz zaman verin. Eğer durum cezalandırmayı gerektiriyorsa, ceza meselesini daha sonra ele alabilirsiniz.

Çocuğunuzun sizi gerçekten sevdiğini unutmayın

Çocuğunuz kızgın olduğunda sizinle tartışmaya girecek ve gerçekten söylemek istemediği şeyler söyleyecektir. Bunun sebebi kendini ifade etmeyi henüz öğreniyor olmasıdır ve özellikle medeni bir şekilde konuşma yetisi kazanmadığı için duygularını başka türlü açığa çıkarması mümkün olmayabilir.

Zor bir dönemden geçtiğini unutmayın

Çocukların ergenlikte üzüntü ya da kızgınlık duyduğu birçok şey vardır. Çocuğunuz bu dönemde çocukluktan çıkıp, yetişkin olmaya doğru adımlar atıyor. Ayrıca, okulun, ödevlerin, arkadaşların, popülaritenin, kız/erkek arkadaşların, okul dışı etkinliklerin, birey olmanın ve hormonların neden olduğu stresle başa çıkmaya çalışıyor. Yani, omuzlarında taşıyabileceğinden çok daha fazla yük olduğunu aklınızdan çıkarmamaya çalışın.

Sakin davranın

Ona sakin bir tutumla yaklaşın ve tartışmanıza gün içinde daha sonra, ikiniz de biraz sakinleştikten sonra devam edin.

Söylediklerinizi dikkat edin

Eğer kolayca öfkelenme eğilimindeyseniz, o da doğal olarak savunmaya geçecek ve sizi tersleyecektir.