Gençlerle anne-babalar arasında çıkan tartışmaların başında harçlık konusu geliyor. Ebeveyn olarak belirlediğiniz harçlık miktarı ne kadar olursa olsun çocuğunuza yetmez, anne-baba ve çocuk arasında sürekli harçlık pazarlığı yaşanır gider.

Bu taktikler işe yarıyor

Klinik Psikolog Şeniz Pamuk ailelere harçlık tartışmalarını nasıl yönetecekleri hakkında şu taktikleri veriyor.

• Anne-babayla harçlığın miktarı saptanırken genç kendi teklif dökümünü oluşturup görüşme masasına oturabilir. Nerelere harcama yapacağını, bunların ne sıklıkta olacağını iyice düşünebilir. Bu rakamları saptarken de, bir fiyat araştırması yapabilir. Belki her kafenin fiyatı aynı değildir, aynı kalitede bir kot pantolon daha uygun fiyatla da bulunabiliyordur. Böyle bir fiyat araştırması, gencin piyasada aslında ne kadar değişik fiyatlar bulunduğu konusunda uyandırmaya başlar. Genç, serbest pazar ekonomisinden haberdar olmaya başlar.

• İyi bir bütçe yaparken de harcamaları doğru yerlere yapmak kadar, bazı harcamalara sınır koymak da önemlidir. Örneğin, arkadaşlar hep cep telefonuna çağrı bırakıyor ve siz geri arayan kişi oluyorsanız cep telefonu masrafı dayanılmaz boyutlara ulaşabilir. Konuşmalara ve mesajlara uygun bulunan bir sınır konması harçlığın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir. Ya da, her haftasonu en pahalı programı yapmak yerine, bir haftasonu daha sade, bir haftasonu daha kapsamlı bir program yapılabilir.

• Kişinin kendi tarzını yaratması onu hem özel kılar, hem de başkalarının etkisinde kalmasını engeller. En genel geçer kıyafetlerin en pahalı örneklerini almak yerine, kendi rahat ettiği tarzı bulmak ekonomiye de yarar sağlayabilir.