dikkat dağınıklığı olan çocuğa yaklaşım, dikkat eksikliği olan çocuğa yaklaşım


Dikkat eksikliği nedir, kimlerde görülür? Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar hangi oyunları oynamalı? Uzmanından ailelere öneriler…

Erkek çocuklarda, kız çocuklara göre üç kat daha fazla görülen dikkat eksikliğinin tedavisinde en etkili yöntem, eğitim ve oyun terapileri ile birlikte aile terapisidir. Dikkat dağınıklığının çok yüksek olduğu durumlarda ilaç tedavisi faydalı olabilir.

Dikkat dağınıklığı olan çocuklara nasıl yaklaşmalı?

Dikkat dağınıklığı olan bir çocuğun dikkat süresi diğer çocuklara göre daha kısadır, o nedenle dikkat dağınıklığı ve dikkat sorunu yaşayan çocukların ders çalışma programlarının kısa süreli planlanması daha sağlıklı olacaktır. Örneğin 20 dakika ders ve arkasından 5–10 dakikalık mola şeklinde bir uygulama, çocuğu bir saat ders çalışmaya zorlamaktan daha faydalı olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, çocukların değişik bahanelerle molaları uzatmasına ve molalarda televizyon seyretme gibi kaçamaklar yapmasına izin verilmemelidir.

Yeterince dikkat ve hafıza sorunu olan bu çocukların unutmalarını azaltmak amacıyla verilen görevler açık, net ve kısa olarak anlatılmalıdır. ‘Aferin’, ‘İyi gidiyorsun’, ‘Yaptın mı’, ‘Başladın mı?’ gibi geri bildirimler çocukların unutmasını azaltacak yaklaşımlardır. Özellikle okul öncesi ve ilkokulun ilk yıllarında büyük resimli kitaplar, çabuk sıkılan ve dikkati çabuk dağılan çocuğun dikkatini toplamasına yardımcı olur, çabuk sıkılmasını önler. Resimsiz ve uzun kitaplar çocuğa sıkıcı gelecek ve gözünde yapamayacak gibi büyütmesine neden olacaktır.

Çocuklar için dikkat artırıcı çalışma ve oyunlar