aileYetenek doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı kazanılır? Uzman olsun ya da olmasın, herkesin tartıştığı bir konu bu. Ulaşılan sonuçlar ise haliyle birbirinden farklı. Bu yüzdendir ki, aileler çocuklarını yetiştirirken kendi sonuçlarına göre hareket ediyor ve çoğu zaman çocuklarına uygun olmayan hobiler bulup, onların sosyal hayatına zarar veriyorlar.

Yetenekleri fark edilmeyen çocukların yanı sıra kendisine zorla yetenek çipleri yüklenmeye çalışılan çocuklar da var. Ailelerin, sırf kendileri faydalı gördü diye çocuklarını herhangi bir spor ya da sanat alanına yönlendirmesinin sakıncalarına değinen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Gökçe Küçükyazıcı ile bu konuyu incelemeye aldık.

Her çocuğun yetenekli olamayacağının ancak mutlaka bir ilgi alanına sahip olduğunun altını çizen Küçükyazıcı, bunların tespiti için tek yolun gözlem yapmaktan geçtiğini vurguluyor.

En Güzel Gözlem Aracı: Oyunlar

Çocukların oynadıkları oyunlar ve seçtikleri oyuncaklar, ilgi duydukları faaliyetler ve becerileri hakkında fikir verecektir.

Genel olarak hayatın ilk aylarında daha çok ses çıkaran, renkli oyuncakların çocukların ilgisini çektiğini söyleyen Küçükyazıcı, oyun ve oyuncaklarla ilgili bilgi vermeye devam ediyor: “ Zamanla oyuncak ayılar, bebekler, küpler çocukların ilgisini çeken nesneler arasında yerini alır. Doldurup boşaltma, küpleri üst üste koyma gibi oyunlar oynamak, çocuklar için keyif ve heyecan vericidir.

Kalem, kağıt gibi nesneler de çocuğun ilgisini çeker. Bunları eline alır, çeşitli karalamalar yapmaya başlarlar. İlerleyen aylarda çocuk kalemi daha düzgün tutmaya, yaptığı şekiller de belli bir form kazanmaya başlar. 2- 3 yaş civarı karalamalar arasında daireler gözlenir, 4 yaşından sonra dikdörtgen ve kare çizilmeye, 5 yaşında ise çizdiği resimlerle ilgili öyküler anlatılmaya başlanır.