Mola hepimizin bildiği gibi yapılan her hangi bir şeyi bir süreliğine durdurmadır. Molanın eğitimdeki tam karşılığı da budur aslında. Çocuğunuz istemediğiniz bir davranış sergiliyorsa, yapmaması gereken bir şey yapıyorsa, eşyalara zarar veriyorsa, hırçınlık yapıp durmaksızın ağlıyorsa mola yönteminden faydalanmanız işinize yarayabilir. Mola yöntemi cezalandırmak değildir. İçinde bulunulan, durdurulmakta güçlük çekilen durumu bir süreliğine engellemedir. Bu yöntemi tutarlı olarak uygularsanız çocuğunuzda doğru davranışları pekiştirmiş olursunuz. Mola yönteminin birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları sizin öfkenizin yüksek sese dönüşmesini engeller. Çocuğunuzda ki olumsuz davranışların hızlıca ortadan kalkmasını sağlar. Anne baba arasındaki iletişim moladan kısa bir süre sonra kolayca normale döner.

Mola yöntemi nasıl uygulanır?

• Öncelikle mola yöntemini uygulamaya başlamadan önce çocuğunuzun olumlu davranışlarını farkında olduğunuzu belirtmek amacıyla ufak ödüller kullanmalısınız. Bol bol takdir edip bol bol teşekkür etmelisiniz.

• Engellemekte zorlandığınız olumsuz davranışlar karşısında mola yöntemini kullanabilirsiniz.

• Mola yöntemi için uygun bir yer belirlemelisiniz, bu yöntemi hayatınızdan çıkarana dek mola yeriniz hep aynı kalmalı.

• Çocuğunuzun oturabileceği bir tabura ayarlayıp mola yerine koymalısınız. Mola yerini belirlerken ilgisini çekecek nesnelerin olmadığı bir alan belirlemelisiniz. Evin girişinde bir yer örneğin.

• Çocuğunuz moladayken, her hangi bir oyuncakla oynamamalı, sizinle iletişimde olmamalı, oturduğu yerden televizyon izlememelidir.

• Olumsuz davranışın sergilendiğini gördüğünüz zaman, çocuğunuzu mola sandalyesine götürün. Gidene kadar ki süre 10 saniyeden daha uzun olmamalı. Ve 10 kelimeden fazla kelime kullanmamalısınız.