ergenlik (1)Ergenlik çağındaki çocukla nasıl konuşmalı?
Çocuklukla yetişkinlik arasındaki ince çizgide yürüyen, yani ergenlikte olan çocuğunuzla iletişim kurmak sandığınızdan daha kolay. Bu konuda başarıya ulaşmış ebeveynlerden tavsiyeler Pudra.com’da.

anne cocuk ergenlik psikoloji mnk
Çocuğunuzla harika bir ilişkiniz varken ve size hayatına dair her şeyi açıkça anlatan biriyken, bir gün hormonlar denilen garip şeyler çıkageliyor ve bu ilişkiyi baltalıyor.

Çocuğunuz daha az konuşmaya başlıyor, içine kapanıyor ve sizinle olan paylaşımını günden güne azaltıyor.

Bu senaryo sizin evin sınırları dahilinde de geçerliyse, ergen anneleri arasına hoş geldiniz! Ergenlik çağındaki çocuğunuzla iletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız, bu konuda başarılı olmuş ebeveynlerin tavsiyelerine kulak verin.

Çocuğunuza rehber olun
Ergenlik çağına giren çocuklarda sadece fiziksel değil sosyal anlamda da pek çok değişiklik olur. Çocukların beklentileri, sosyal kaygıları ve dünyaya bakış açıları da değişir. Bu durumda sizin ona rehberlik etmeniz gerekiyor. Eğer ona sırtınızı döner ve onunla iletişimden kaçınırsanız çocuğunuzu kendi dünyasında yapayalnız bırakmış olursunuz. Çocukluktan yetişkinliğe adım atmak oldukça sancılı bir süreçtir. Bu süreç boyunca onun sorularına birlikte yanıt aramalı ve onu anladığınızı belli etmelisiniz.

Denemekten yorulmayın
Çocuğunuz için ortaya koyduğunuz çaba, hiçbir zaman boşa gitmez. Bu çaba belki ergenlik çağında karşılığını bulamasa da günün birinde size teşekkür olarak geri dönecektir. Bu yüzden asla denemekten vazgeçmeyin. Henüz çocuğunuzun bireysel sorumlulukları hakkında bir anlaşmaya varamadıysanız, onu ikna etmenin başka yollarını aramalısınız. Onun dilinden konuşmak işinize yarayabilir. Örneğin, çocuğunuzun yaşındayken neler yaptığınızı, arkadaşlarınızı ve ilişkilerinizi anlatın. Ona bir zamanlar sizin de çocuk olduğunuzu hatırlatın.