“Anne, Ben Pembe Giymem”
“Cinsiyet ayrımı toplum tarafından geliştirir ve çocuklara gizli mesajlarla empoze edilir. Anne babalar olarak bunun bilincinde olmalı ve çocuklarımızı ön yargısız büyütmeliyiz.” diyor Pedagog Sevil Gümüş. Cinsel roller konusundaki iki haftalık yazı dizimizle anne babalara, çocukların sağlıklı kimlik geliştirmesine yardımcı olacağımıza inanıyoruz.

Annesi pembe renkte bir kazak alan erkek çocuğun, annesine : ” Anne ben pembe giymem” diye neden tepki gösterdiğini hiç merak ettiniz mi? Neden bunu kız çocuğu değil de erkek çocuğu söylüyor, Pembe kız rengi mi, Peki pembenin kız rengi olduğuna kim karar verdi, Erkekler pembe giyemez diye bir kural mı var, Bu kuralı kim koydu? gibi birçok soru aklınızdan geçiyor olabilir.

Pedagog Sevil Gümüş şöyle diyor: “Ünlü filozof John Locke’a göre insan zihni boş bir levha gibidir ve bu lehva doğduktan sonra çevre tarafından doldurulur. Yani çocukların sosyal olarak dogustan sıfır geldiklerini ve çevreden aldıklarıyla bilinç(kavramlar) gelistirdiklerini savunur. Bu durumda çocuklarda cinsel rol ayrımları da toplum tarafından geliştirilir.”

Peki bu nasıl gelişir? Sevil Gümüş soruyu şöyle yanıtlıyor: “İnsan sosyal bir varlıktır ve sürekli çevresiyle etkileşim içindedir. Çocukta çevresiyle etileşim içinde büyür ve davranışları çevresindekilerin tepkisiyle şekillenir. Çevresindeki ilk yetişkin ona bakan annesidir. Annesinin tepkisiyle doğruyu ve yanlışı öğrenir. Annesi ona ayna tutarak yaptıklarını ve hissettiklerini isimlendirir. Herşeyi onun gözüyle öğrenir. Sonra ise diğer çevresindeki yetişkinlerin verdiği tepkilerle dünyayı algılar, çevresindeki olup bitenlere anlam vermeye çalışır. Bunu yapabilmek için çocuk çevresinindeki yetişkinlerin davranışlarını, yaklaşımlarını ve çevresindeki objeleri dikkatle inceler. Bir bütün olarak verilen gizli mesajları hemen alır. Kadın erkek rolleri de çevre tarafından bu mesajlarla verilir. Yani çocuk doğduğunda bu ayrımın farkında değildir. Yaşadığı tecrübeler, yetişkinlerin yaklaşımları ve verilen gizli ve açık mesajlarla ” neyin erkek işi ,neyin kadın işi olduğunu” sonradan öğrenir.”